A bolíviai kommandós akció homályos háttere
Bolíviai kommandósok csütörtökön helyi idő szerint hajnali fél négy körül lendültek akcióba Santa Cruz városban, a Las Américas nevű szálloda negyedik emeletén. Ami eddig biztos: Eduardo Rózsa Florest, Magyarosi Árpádot és Michael Martin Dwyert agyonlőtték, Mario Tadicot és Tóásó Elődöt őrizetbe vették.
Az El Mundo című bolíviai újság internetes oldalán (elmundo.com.bo) közzétett beszámoló szerint a fővárosból, La Pazból érkezett kommandósok negyed négykor szállták meg a szállodát, majd negyedórával később lövöldözés és robbanás verte fel a csendet. Másfél órával később körülvették és átkutatták a Santa Cruz-i vásárvárost (Fexpo), amelynek egyik pavilonjában fegyverekre és robbanóanyagra bukkantak. A pavilont Bolívia második legnagyobb vezetékestelefon-szolgáltatója, a Santa Cruz-i székhelyű Cotas társaság bérelte, de a biztonsági kérdésekért a Fexpo felelt.
A rendőrség fél hétkor tette közzé az első információkat a szállodában és a Fexpón történtekről, majd 8 órakor Johnny Vargas, Santa Cruz megye rendőrparancsnoka ismertette a száraz tényeket. Egész reggel folyamatosan érkeztek rendőri egységek és járművek a vásárvárosba, de a tömegtájékoztatási eszközök munkatársai csak 12 óra 35 perckor léphettek be a Cotas pavilonjába, hogy felvételeket készíthessenek a felfedezett fegyverekről és robbanóanyagokról.
A bíborost is kiszemelték?
A Los Tiempos című újság úgy tudja, hogy egy 12-es kaliberű félautomata sörétes vadászfegyvert, egy 30.30-as kaliberű karabélyt, két régi puskát, egy M-16-os katonai karabélyt, egy 9 milliméteres pisztolyt, egy 9 milliméteres géppisztolyt és egy házilagos készítésű pisztolyt, dinamitot, C4-es és TNT-robbanótölteteket, gyújtózsinórt és detonátorokat, valamint lőszereket találtak a rendőrök.
Edu Őszöddel házalt |
Eduardo-Rózsa Flores szeretett a tűzzel játszani. Nemrég újságíróknak azt mondta, sok pénzért fellebbenti a fátylat az őszödi kiszivárogtatóról. Egyelőre azt sem lehet kizárni, hogy a merényletkísérlet kamu. A hvg.hu elemzése. |
Eközben a szállodát teljesen elzárták a külvilágtól, az állítólagos terroristákon kívül ott tartózkodó mintegy harminc vendég reggel távozhatott. A holttesteket 15 órán keresztül a szállodában őrizték, Rafael Vargas igazságügyi orvosszakértő délután fél négykor érkezett meg a helyszínre, ám a tetemeket csak este fél hétkor szállították el a San Juan de Dios nevű kórház hullaházába. Este fél nyolckor kezdődött a boncolás Antonio Tórrez, az igazságügyi orvosszakértői intézet (IDIF) igazgatójának jelenlétében.
Vargas doktor nem volt hajlandó nyilatkozni sem a halál bekövetkeztének okáról, sem arról, hogy mit látott a szállodában. Mindössze annyit mondott, hogy azért késlekedtek a holttestek elszállításával, mert ennyi ideig tartott a helyszínelés, a bizonyítékok összegyűjtése. Mindazonáltal már kiszivárgott, hogy lövésektől származó belső vérzés és az annak következtében fellépő hipovolémiás sokk végzett a három férfival.
Hernán Rossel, a szálloda igazgatója több interjúban elmondta, hogy Eduardo Rózsa Flores és négy társa kedd este jelentkeztek be, irataikat - útlevél, illetve személyi igazolványt - felmutatták. Normálisan viselkedtek, nem keltettek semmiféle gyanút. A negyedik emeleten külön-külön szobákban helyezték el őket.
Homályos részletek
Az ügy körül azonban számtalan részlet homályos és ellentmondásos, Santa Cruzban a helyi hatóságok és a sajtó képviselői kérdések és bírálatok özönét zúdították a La Pazból érkezett szövetségi vezetőkre. Már a szállodai lövöldözésről is ellentmondásos beszámolók érkeztek. Egyes jelentések szerint előbb lövöldözés volt, majd utána következett be a robbanás. Mások szerint viszont a kommandósok előbb berobbantották az ajtókat, és utána lőttek.
A helyszínen készült felvételek szerint Eduardo Rózsa Flores és társai aludtak, egy szál alsónadrágban érte őket a halálos lövés. A szálloda falain egyetlen lövésnyom sincs, és nem sebesült meg egyetlen rendőr sem. Víctor Hugo Escóbar később maga is elismerte, hogy az első jelentésekkel ellentétben valójában nem is volt tűzpárbaj a kommandósok és a célpontok között.
Costas prefektus a kormány által előkészített showműsornak nevezte a történteket, aminek szerinte az a célja, hogy lejárassa a Moralessel szemben álló megyét, támadást intézzen annak hatóságai ellen. Különösnek nevezte, hogy egy olyan embert, aki a horvát hadseregben harcolt, terrorakciók elkövetése közben találják meg, és a fegyvereit éppen a Fexpón rejtegesse.
Az El Deber című, Santa Cruz-i lap internetes honlapján (eldeber.com.bo) a törvényesség kérdését feszegeti. Samuel Saucedo bíró kijelentette, hogy a kábítószer-kereskedelemmel összefüggő eseteket kivéve törvénytelennek minősül a kommandósok akciója az igazságügyi hatóságok felügyelete nélkül. A Santa Cruz-i hatóságok közlése szerint részükről nem volt jelen ügyész, ráadásul azt a belügyminisztérium illetékese is elismerte, hogy Mario Uribe legfőbb ügyész utasításának alapján senki nem volt ott a szállodai akcióban. Értetlenséget váltott ki az is, hogy a helyi rendőrséget nem engedték közel a helyszínhez. A megválaszolatlan kérdések sorjáznak, így például az a felvetés is, hogy egy feltételezett terrorista csoport miért szállodában működött, miért nem egy biztonságos házban...