A bolíviai rezsim destabilizálása lehetett Rózsa-Floresék célja
Nemcsak a rendőrség, de a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai is részt vettek azon a házkutatáson, amelyet a Bolíviában lelőtt Eduardo Rózsa-Flores szurdokpüspöki otthonában tartottak szombaton - értesült a hvg.hu. Forrásaink szerint Rózsa-Flores valóban a bolíviai kormány ellen „dolgozhatott”, de csoportjával nem likvidálni akarta az elnököt; célja a rezsim destabilizálása, meggyengítése lehetett.
Úgy tudjuk, a Rózsa-Flores szurdokpüspöki otthonában tartott házkutatás során mindössze hatástalanított fegyvereket, gyakorló kézigránátot, töltényeket, illetve lőpormaradványokat találtak a rendőrök. Információnk szerint a házkutatáson nemcsak a rendőrség, de a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai is részt vettek. Rózsa-Flores legutóbb a 2006-os zavargások idején került a rendőrség látókörébe, akkor az ügyben kihallgatták.
A horvát külügyminisztérium a hétvégén arra utasította az ország chilei nagykövetét, hogy kísérje figyelemmel a bolíviai fejleményeket, miután egyes bolíviai tisztségviselők a horvát származású bolíviai üzletembert és ellenzéki vezetőt, Branko Marinkovicot hozták összefüggésbe "a terrorista összeesküvéssel".
Eduardo Rózsa-Flores © MTI - Földi Imre |
A bolíviai kormány mindenesetre jóval nagyobb szerepet tulajdonít Floreséknek. A bolíviai alelnök, García Linera szerint Floresék „csápjai voltak egy hatalmas polipnak”, és ez a „terroristacsoport még mindig aktív az ország különböző régióiban”. Linera azt állította, hogy a múlt héten csak „az operatív csápot” számolták fel, miközben vannak olyan részlegek, amelyek a fegyverek begyűjtésével és szállításával, a merényletek kitervelésével, illetve a finanszírozás kérdéseivel foglalkoznak.
„Nem ez volt az egyetlen csoport, van több másik is, olyan bonyolult fegyverzettel, hogy olyannal még a bolíviai fegyveres erők sem rendelkeznek” - mondta az alelnök, aki szerint széles körű információkkal rendelkeznek a felforgató tevékenységről. A vezérekhez nem jutottak el, csak olyan jelzéseik vannak, hogy „vállalkozói tevékenységgel” foglalkozókhoz kapcsolódnak. Feltételezése szerint a vezérek bolíviaiak, akik „Latin-Amerikában, Európában és országukban toborozzák zsoldosaikat”. Az alelnök azt állítja: az állam létét fenyegető hatalmas terrorista gépezetnek feltehetőleg csak valójában „10 százalékát vagy még kisebb részét” leplezték le, és ez vonatkozik a lefoglalt fegyverarzenálra is.
Dezső András