2009. április. 20. 21:59 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 24. 08:26 Itthon

Tóásó Előd a bolíviai veszélyekről írt egy ismerősének

Rózsa Flores Eduardo, Tóásó Előd és csoportja az Evo Morales ellen küzdő ellenzékhez tartozott, amely autonómiát akart Bolívia keleti részén - mondta hétfőn az MTI-nek a Székelyföldön lakó Nagy Attila, aki internetes barátságban volt Tóásó Előddel.

A Kovászna megyei Kökösön lakó, teológiát végzett Nagy Attila az MTI bukaresti tudósítójának hétfőn telefonon elmondta: a szovátai származású Tóásó Előddel tavaly ismerkedett meg az interneten. Véletlenül került össze vele a világhálón, egy közös ismerős hozta össze őket a székelyföldi autonómiáról folytatott eszmecserék közben. 

Amikor Tóásó Előddel levelezni kezdett, még nem lehetett tudni, hogy a fiatalember a tengerentúlra akar távozni, de amikor ez kiderült, Nagy Attila le akarta beszélni a fiút erről a tervéről. Ez nem sikerült neki, de az internetes levelezés azután is folytatódott. "Utolsó beszélgetésünk idején Előd már Bolíviában volt" - mondta Nagy Attila. 

"Utolsó beszélgetésem Előddel tavaly december 30-án volt, akkor már ott volt Bolíviában. Ennek alapján kiderült, hogy Előd és társai valóban a Morales elnökkel szembenálló körökhöz tartoztak, legalábbis azokkal szimpatizáltak" - mondta a székelyföldi férfi. Tóásó meglehetősen titkolózó volt már akkor, ebből Nagy Attila azt a következtetést vonta le, hogy ottlétük nem volt veszélytelen.

Állítólag autonómiát akartak a dél-amerikai országnak azon a részén, ahol - Tóásó szerint - "szelídebb" cambák laknak. Előd szerint Morales az "agresszív" indiánok (colla) közül való. Előd "tudósítása" szerint a collák ki akarják semmizni a cambákat. (Bolíviában két nagy csoportra oszlanak az emberek a külsejük és társadalmi-kulturális kötődésük alapján. Az ország nyugati, magas hegyvidéki részén élnek a magukat collának nevező, tipikus andesi indiánok, keleten, a gazdagabb vidéken, az őslakossággal keveredett európai bevándorlók és leszármazottaik, akik az európai fenotípus jegyeit viselik.) 

Nagy Attila szerint a fiú hajmeresztő dolgokat írt. Például azt: "A collák hegyvidékiek, ők termesztik a koka levelet, brutálisak és erőszakosak, a minap megvertek majd élve megégettek 11 embert." "De itt, a hegyvidéki indiánoknak egy törvényük van: megvernek, felgyújtanak benzinnel, ha túléled, felmetszik a hasadat, és a beleidet a nyakad köré tekerik" - írta Tóásó székelyföldi ismerősének.

A világ mindenesetre néhány nappal ezelőtt értesült a hírről: egy bolíviai kommandó lelőtte a bolíviai születésű, bolíviai-magyar-horvát állampolgárságú Rózsa Flores Eduardót, az erdélyi Szovátáról való Magyarosi Árpádot és az ír Michael Martin Dwyert, ezen kívül letartóztatta a horvát Mario Tadicot és a magyar állampolgársággal rendelkező Tóásó Elődöt.

Nagy Attila a történtek után is vallja: sikerült megismernie emberileg Tóaásó Elődöt, az internetes beszélgetések alapján világossá vált, hogy tiszta ember ő, akitől távol állt mindenfajta agresszivitás. "Beszélgetéseinkből az derül ki, hogy az önkereső ember lelki békevágya volt benne. De tudni kell, hogy az önkeresők, egyúttal, ha fiatalok, egy kicsit kalandvágyók is. Többre vágyott a szürke hétköznapoknál, de elképzelhetetlen, hogy terrorakciókban akart volna részt venni" - mondta az MTI-nek Nagy Attila. A székelyföldi férfi a történet részleteiről saját regisztrációjú internetes lapjában is ír, keddtől lesz olvasható a vallasosanarchizmus.virtus.hu címen a "Memomárok" rovatban.

Hirdetés
hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.