2009. június. 29. 08:14 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 29. 08:22 Világ

Levették a sakktábláról a hondurasi elnököt

A hondurasi parlament megfosztotta tisztségétől Manuel Zelaya államfőt vasárnap, és Roberto Micheletti házelnök személyében azonnal meg is választotta utódját. Mindkét politikus a kormányzó Liberális Párt tagja.

A rendkívüli ülésre egybegyűlt parlament azzal indokolta Zelaya menesztését, hogy az államfő megsértette az alkotmányt, más törvényeket és bírói ítéleteket. Zelayát vasárnap reggel tartóztatták le otthonában, majd akarata ellenére Costa Ricába szállították. Kormányzati források közlése szerint legalább nyolc minisztert is őrizetbe vettek.

A parlament először Zelaya állítólagos lemondásáról szavazott. Eduardo Reina, az elnök személyi titkára azonban hamisnak nevezte azt a levelet, amelyet állítólag Zelaya küldött a parlamentnek lemondását bejelentve. A továbbra is Costa Ricában tartózkodó Zelaya maga is kategorikusan cáfolta, hogy lemondott volna tisztségéről.

Manuel Zelaya. Elköszöntek tőle
© MTI/AP
Ezután került napirendre a múlt héten csütörtökön felállított parlamenti vizsgálóbizottság jelentése, amely kimondta, hogy az államfő a népszavazás kiírásával megsértette az alkotmányt, más törvényeket és bírói ítéleteket. A referendumon Zelaya elképzeléseiről - alkotmányozó nemzetgyűlés összehívása az egyszeri, négy évre szóló elnöki mandátum korlátozásának felülvizsgálata céljából - mondhattak volna véleményt a szavazók; a vasárnapra kiírt népszavazás azonban elmaradt. A jelentés alapján a parlament egyhangúan megszavazta Zelaya felmentését, majd Micheletti kinevezését.

Micheletti 2010. január 27-ig, azaz Zelaya mandátumának lejártáig töltené be ideiglenesen az államfői tisztséget. A közép-amerikai országban elvileg idén november 29-én tartanak elnökválasztást. Az eskütétel előtt mondott rövid beszédében Micheletti azt ígérte, hogy létrehozza "a nemzeti párbeszéd és megbékélés kormányát", és az alkotmány előírásainak megfelelően cselekszik.

A nemzetek közössége, kezdve a latin-amerikai országoktól Spanyolországon keresztül az Egyesült Államokig és az Európai Unióig, egyhangúan elítélte a hondurasi elnök elleni fellépést. Hugo Llorens, az Egyesült Államok hondurasi nagykövete leszögezte, hogy Washington visszautasítja a Zelaya elleni katonai puccsot, és csak őt ismeri el államfőként.

Zelaya hívei tüntetést tartottak vasárnap az elnöki palota előtt a fővárosban, Tegucigalpában, ahol kikapcsolták az áram- és telefonszolgáltatást, valamint nem sugároznak a televíziók és rádiók. A közintézményeket katonák őrzik, az utcákon páncélosok cirkálnak, s lezárták a nemzetközi repülőteret is.
Hirdetés