2009. június. 16. 12:58 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 16. 12:46 Világ

Sanghaji Együttműködési Szervezet: aláírták a csúcs dokumentumait

A Sanghaji Együttműködési Szervezet (SOC) jekatyerinburgi csúcsértekezletén kedden aláírták a tanácskozás dokumentumait: a Jekatyerinburgi Nyilatkozat című politikai állásfoglalást, a SOC terrorizmus elleni konvencióját, valamint az államfők tanácsának határozatát a térség békéjét és biztonságát fenyegető helyzetekre való reagálás politikai-diplomáciai eszközeiről.

A Jekatyerinburgi Nyilatkozat üdvözli az európai hagyományos fegyverekről és haderőkről szóló orosz-amerikai tárgyalások megkezdését, és felszólít a Koreai-félsziget nukleáris fegyverektől való mentesítését célzó tárgyalások folytatására. "A SOC tagállamai újra kinyilvánítják szándékukat, hogy elősegítik a nukleáris terrorizmus elleni harcról szóló orosz-amerikai kezdeményezés megvalósulását" - mutat rá a dokumentum. Hangsúlyozza: a nemzetközi béke csakis minden állam egyenlő biztonságának elve alapján tartható fenn, s a regionális konfliktusokat politikai-diplomáciai úton, az egyenjogúság, a kölcsönös tisztelet és a más államok belügyeibe való be nem avatkozás elvei alapján kell megoldani.

A deklaráció egyebek mellett a tagállamok aggodalmának ad hangot az Afganisztánból kiinduló veszélyek, a kábítószer-kereskedelem, a terrorizmus és a határokon átnyúló szervezett bűnözés miatt. Kimondja: feltétlenül erősíteni kell az együttműködést Afganisztánnal és a szervezetben megfigyelői státussal bíró többi állammal, továbbá minden érdekelt országgal és nemzetközi szervezettel, elsősorban az ENSZ-szel egy kábitószer-ellenes és egy pénzügybiztonsági övezet létrehozásában.

A tagállamok állást foglaltak az együttműködés erősítése mellett      a nemzetközi pénzügyek ellenőrzése és irányítása terén, a pénzügyi válság kockázatainak terjedése elleni fellépésben. Kitértek rá, hogy nagy projektek keretében bővíteni kell a térségben a közlekedési-kommunikációs hálózatot, s a gazdaság fejlesztése szempontjából kulcsfontosságúnak minősítették az energetikát és az e téren való együttműködést.  

Hu Csin-tao (Hu Jintao) kínai államfő a bankok és bankrendszerek közötti együttműködést, valamint a tagállamok makrogazdasági és pénzügyi politikájának egyeztetését sürgette. Mahmúd Ahmadinezsád, a megfigyelő státusban lévő Irán elnöke azt mondta: a tagállamok gazdasági és egyéb potenciáljának felhasználásával a SOC élenjáró szerepet tölthet be a világ gazdasági problémáinak megoldásában, s javasolta, hogy a tagállamok közötti együttműködést bővítsék közös bankkal.

Emomalii Rahmon, Tádzsikisztán elnöke állást foglalt amellett, hogy már a következő csúcson tűzzék napirendre a SOC bővítésének kérdését. Irán feltétlenül mielőbb a SOC teljes jogú tagjává kíván válni, s ennek fő támogatója Tádzsikisztán, míg a többi tagállam óvatosan viszonyul a kérdéshez. A Nyezaviszimaja Gazeta című lapban azonban egy orosz politológus arra figyelmeztetett: Irán felvétele sokba kerülhet Moszkvának, mert az Oroszország és a Nyugat közötti szembenállásban újabb tényezőt jelentene. A csúcs idején számos kétoldalú találkozó zajlott le a részt vevő államok vezetői között.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.