2009. június. 08. 08:06 MTI Utolsó frissítés: 2009. június. 08. 10:44 Világ

Tizenkét év kényszermunkára ítéltek két amerikait Észak-Koreában

Tizenkét évi kényszermunkára ítélték Észak-Koreában azt a két amerikai újságírót, akiket március közepén tartóztattak le illegális határátlépés és ellenséges tevékenység címén - jelentette hétfőn a KCNA hivatalos észak-koreai hírügynökség.

A dél-koreai média szerint az amerikai-koreai Euna Lee és a kínai-amerikai Laura Ling, a kaliforniai Current TV munkatársai a Tumen folyó kínai oldaláról készítettek filmfelvételeket az észak-koreai határövezetről, s az északi határőrök a határt átlépve, kínai területen vették őket őrizetbe március közepén. Phenjan viszont azt állította, hogy az újságírók illegálisan behatoltak Észak-Korea területére, és katonai objektumokat próbáltak felderíteni.

Az elítéltek nem fellebbezhetnek a határozat ellen, mert a múlt héten csütörtökön kezdődött eljárás Észak-Korea legmagasabb szintű bírósága előtt zajlott, amelynek döntései véglegesnek tekintendők. A tárgyalás a sztálinista országra jellemző módon a nyilvánosság teljes kizárásával folyt le, és a megfigyelők előzetes várakozásainál súlyosabb ítélet született. Ian Kelly amerikai külügyi szóvivő közölte: az Egyesült Államokat "nagyon aggasztja" a két amerikai újságírónő ügyében meghozott ítélet, és Washington mindent megtesz a szabadulásuk érdekében.

Elemzők szerint elképzelhető, hogy a szigorú ítélettel Phenjan engedményeket próbál kicsikarni az Egyesült Államokból a két ország közti feszült időszakban. Washington ENSZ-szankciókat szorgalmaz Phenjannal szemben a második nukleáris robbantási kísérlet miatt.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.