2009. május. 13. 19:12 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 13. 19:13 Világ

További fellépést tervez a NATO a kalózok ellen

További, tartósabb haditengerészeti fellépést tervez a NATO a szomáli partok közelében garázdálkodó kalózok ellen, de egyelőre vitatott, hogy az elfogott bűnözőkkel mit is lehet csinálni - derült ki James Appathurai NATO-szóvivő szerdai brüsszeli sajtótájékoztatóján.

Az atlanti szövetség tavaly decemberben fejezte be első kalózellenes misszióját a szóban forgó tengeri térségben. Jelenleg a második NATO-kötelék teljesít járőrszolgálatot, öt hajóval, amerikai, holland, kanadai, portugál és spanyol részvétellel. Ez a misszió június végén fejeződik be.

Appathurai elmondta, hogy a NATO a harmadik missziót már tartósabb megbízatásnak szánja, mert a jelek szerint a kalózprobléma nem oldható meg gyorsan. A tagállamok NATO-nagyköveteinek azonban még tisztázniuk kell egymás közt, hogy milyen eljárást lehet követni az elfogott kalózokkal szemben. Számos országnak egyszerűen nincs büntető jogszabálya a kalózkodás ellen - különösen olyan esetekre nem, amikor sem a cselekmény elkövetője, sem az elszenvedője nem saját állampolgár, és az elkövetési helyszín is kívül esik az ország területén. Ezért több ízben előfordult, hogy a tetten ért és elfogott kalózokat szabadon kellett engedni.

NATO-körökben egyre többet beszélnek arról, hogy amíg magában Szomáliában nem szilárdul meg a jogrend, addig a tengeren sem szűnik meg a kalózveszély. A közeli Kenya is közreműködik a kalózok elleni büntető eljárásban.  

A NATO mellett az Európai Unió is hajókat vezényelt a térségbe. Az Atalanta elnevezésű EU-misszió parancsnoka, a brit Philip Jones brit ellentengernagy szintén sajtótájékoztatót tartott szerdán Brüsszelben. Elmondta, hogy a misszió jelentős sikereket ért el azoknak a tengeri szállítmányoknak a rendeltetési helyre történő biztonságos eljuttatásában, amelyek a szomáliai menekültek élelmiszer-segélyezését szolgálják. Jones szerint nem lehet a térségben csupán Kenyára zúdítani a kalózok elleni büntető eljárás terheit, hanem hasznos lenne, ha az Indiai-óceán térségének több más állama is részt vállalna ebből a feladatból.   

A NATO és az EU utóbbi időben tett nyilatkozatai arra utalnak, hogy a két szervezet az eddiginél jobban össze akarja hangolni a kalózok elleni fellépését. A NATO- és az uniós misszió mellett külön megbízatással amerikai és japán hajók is a térségben tartózkodnak, és igyekeznek féken tartani a kalózokat.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.