2009. április. 30. 19:36 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 30. 19:17 Világ

Az emberi jogok tiszteletben tartását követelik a bolíviai jogvédők

A terrorizmussal gyanúsított személyek emberi jogainak tiszteletben tartására szólították fel a bolíviai kormányt, illetve az ügyészséget jogvédők és az ellenzék.

Csütörtöki bolíviai napilapok beszámolója szerint felháborodásukat azok a visszaélések váltották ki, amelyek a Rózsa Flores Eduardo vezette állítólagos terrorista sejt megsemmisítése során történtek és azóta is történnek az országban.

Rolando Villena püspök, a Bolíviai emberi Jogok Állandó Közgyűlésének elnöke utalt az üggyel kapcsolatban kedd este Santa Cruzban letartóztatott két személyre. A szélsőjobboldali Santa Cruz-i Ifjúsági Unióval (UJC) is kapcsolatba hozott Alcides Mendoza Mafavít (más forrás szerint Malavit) és Carlos Gueber Brunót bekötött szemmel és megbilincselve két furgonnal szállították el a várostól 900 kilométerre fekvő La Pazba, ahol szerda délután több órán keresztül hallgatták ki őket az ügyészségen.

A püspök hangsúlyozta, hogy ezek a dolgok nyilvánvalóan sértik az állampolgárok alkotmányos jogait, s a kormány még mindig nem a kellő óvatossággal jár el ebben a kérdésben. Rielma Mencias, a nép ügyvédje csütörtökön találkozik Mendozával és Gueberrel, hogy megismerje őrizetbe vételük körülményeit. Mencias úgy tudja, hogy egyikőjük esetében nem is adott ki letartóztatási parancsot az illetékes hatóság, megsértve ezzel jogait. Ernestina Vidal, egy emberjogi ügyekben is járatos Santa Cruz-i ügyvéd szerint a kormány "nyakló nélkül gyakorolja hatalmát", amikor figyelmen kívül hagyja a területi illetékesség elvét.

A szállítás durva körülményei kínos helyzetbe hozták a kormányt, amely magyarázatot követel a rendőrségtől. Alfredo Rada, a kormányzati ügyek miniszter közölte, hogy "nem tűnnek helyesnek" az őrizetbe vételek körülményei, és tájékoztatást kért arról, hogy miért kellett bilincsben és bekötött szemmel szállítani a két gyanúsítottat.

Róger Pinto és Jorge Aguilera ellenzéki szenátorok azzal vádolták Evo Morales kormányát, hogy az állami terrorizmus mellett döntött az ellenzék megfélemlítésének és felszámolásának céljából. Pinto szerint a kormány sikerrel utánozza a Kubában és a volt Szovjetunióban alkalmazott terrorpolitikát, amelyet bármely máskéntgondolkodó ellen bevetnek, és hazaárulóként tömlöcbe vetnek.

Óscar Ortiz, a szenátus ellenzéki elnöke felszólította a kormányt, hogy tartsa tiszteletben az őrizetbe vett személyek emberi jogait. A kormány ugyanazt a hibát követi el, és ezek a hibák bűncselekményekké alakulhatnak - mondta.

Hirdetés