2009. április. 28. 12:56 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 28. 13:00 Világ

Sertésinfluenza: a gyógyszergyárak felkészülnek

A gyógyszergyárak megtették az első lépéseket a sertésinfluenza elleni oltóanyag kifejlesztésére, miközben egyre több területen kezdik érzékelni a járvány negatív hatásait: a nyugat-európai részvénypiacok kedden jelentős veszteségeket jeleztek a betegség keltette gazdasági aggodalmak miatt. Nemcsak a betegség által leginkább érintett cégek jegyzése esett (utazási irodák, légitársaságok), hanem a főbb fémeké, az aranyé és az olajé is. Több országban betiltották az amerikai sertéshús importját, növelvén a protekcionizmus erősödésével kapcsolatos aggodalmakat.

A svájci Novartisnál kedden azt közölték, hogy már rendelkezésükre áll az új vírustörzs genetikai kódja. Ez azt jelenti, hogy megkezdhetik az előkészületeket a termelés beindítására, miután a tényleges kórokozó vírus "a nagyon közeli jövőben" a birtokukban lesz. Mindamellett az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint még legalább fél évig eltarthat, amíg a oltóanyag kereskedelmi forgalomba kerülhet.

A Novartison kívül még legalább 20 vállalat állít elő influenza elleni oltóanyagot, köztük a Sanofi-Aventis, a GlaxoSmithKline, a Baxter International, az ausztrál CSL, vagy a MedImmune. Szakmai elemzők szerint a legnagyobb kihívás a cégek számára, hogy elegendő mennyiségű oltóanyagot állítsanak elő viszonylag korlátozottan rendelkezésre álló antigénből.

A svájci Roche gyógyszergyár hétfőn jelezte, megvizsgálja, miként növelhetné az influenza kezelésére általában alkalmasnak tartott szere, a Tamiflu gyártását. A termelés felfuttatásához nyolc hónap kellene neki, 400 millió kezelésre elegendő szert tudnának szükség esetén előállítani. Az Egészségügyi Világszervezetnél (WHO) lévő készletek jelenleg 5 millió ember kezelésére elegendőek, ezek 24 órán belül mozgósíthatók. Ezekből szükség esetén a leginkább rászoruló államokat segíthetik ki.

A sertésinfluenza terjedése leglátványosabban a turizmust és a légiforgalmat érinti: a Nemzetközi Légiforgalmi Szövetség, az IATA keddi állásfoglalása szerint a betegség rosszabbkor már nem is jöhetett volna, hiszen a gazdasági válság miatt márciusban amúgy is 11,1 százalékkal esett vissza az utasforgalom az egy évvel korábbihoz képest. Ágazati elemzők is úgy látják, hogy ez a járvány még inkább visszavetheti az idegenforgalmat és a légiforgalmat, mint a 2003-ban kitört, több mint 900 emberéletet követelő atípusos tüdőgyulladás (SARS).

Eközben egyre több országban vezetnek be tilalmat az amerikai sertéshús importjára, tovább erősítvén a gazdasági válság miatt amúgy is felerősödött protekcionista törekvéseket. Eddig hét ország - Kína, Ukrajna, Kazahsztán, Szerbia, a Fülöp-szigetek, Thaiföld és az Egyesült Arab Emírségek - rendelt el tilalmat az amerikai sertéshúsra, illetve húskészítményekre annak ellenére, hogy a WHO állásfoglalása szerint az új influenzavírus nem a fertőzött hús fogyasztása révén terjed.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.