2009. április. 22. 10:55 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 22. 11:18 Világ

Balázs Péter a szlovák külügyminiszter szemébe nézne

Határozottabb fellépés várható Budapest részéről a szlovák-magyar ügyben, legalábbis enged következtetni az, amit Balázs Péter külügyminiszter egy rádióinterjúban mondott.

„Azt szeretném, ha határozottabbak lennénk, és magam a tárgyalásokon szeretem kimondani a problémákat, élére állítani a dolgokat, aztán a partner szemébe nézni és megkérdezni, hogy merre vezet innen út” – mondta a frissen külügyminiszternek kinevezett Balázs Péter, milyen módon rendezné a feszültségektől nem mentes szlovák-magyar viszonyt.

A Kossuth Rádiónak nyilatkozó Balázs szerint ellentmondásos Magyarország helyzete, mert van egy-két olyan probléma, ami csak a szomszédok között szokott felmerülni, senki mással. „Lengyelországgal vagy Bulgáriával ilyen probléma már nem lehet, mert ők már a második szomszéd” - mondta. Mint mondta, szlovák kollégájával, Lajcak külügyminiszterrel a következő hétfőn Brüsszelben találkozik az EU külügyminisztereinek tanácsában, így lesz alkalma ránézni és megkérdezni, mi történt, amióta legutóbb találkoztak. „Egy klub tagjai vagyunk, ami kötelezi őt is meg engem is” – közölte Balázs.

A külügyminisztert a bolíviai ügyről is faggatta a riporter. Balázs Péter elmondta: eddig semmi nem támasztotta alá, hogy Eduardo Rózsa-Floresék valóban merényletre készültek volna. „Ha bárhol egy államban feltűnik néhány ember, aki mondjuk fegyveres harcra készülődik, vagy ilyen gyanú felmerül (…), akkor a megfelelő eljárás, hogy a rendőrség kérdőre vonja őket, esetleg vizsgálatot indít ellenük, de nem az, hogy álmukban szitává lövik őket. (…) Egy kicsit maguk is keresték a bajt, mert fegyveres harcra készültek, de ez nem indokolja azt az éjszakai kommandós támadást, amiben áldozatul estek” - mondta. Szerinte egyébként ez nem külpolitikai, hanem „bonyolult, nagyon összetett, sokrétegű konzuli ügy”.

 

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.