2009. április. 20. 14:32 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 20. 14:30 Világ

Áll a bál a rasszizmus elleni ENSZ-konferencia körül

Hétfőn kezdődött az ENSZ rasszizmus elleni értekezlete, a Durban II, de több nyugati ország bojkottálja az eseményt, miután arra az iráni elnök is meghívást kapott.

Az ENSZ rasszizmus elleni értekezletének genfi utókonferenciáját bojkottáló országok jobban tennék, ha párbeszédre vállalkoznának, mert a dialógus jobb, mint ha egymásnak háttal kiabálnak - jelentette ki hétfőn Vlagyimir Lukin, az orosz emberi jogi megbízott annak kapcsán, hogy Izrael, az Egyesült Államok és több nyugati ország - Németország, Olaszország és Hollandia - bojkottálja a tanácskozást. A bojkottálók attól tartanak, hogy a résztvevők Izraelt akarják elítélni. Az Európai Unió nem tudott közös álláspontra jutni a kérdésben.

Eközben Izrael konzultációra hazahívta hétfőn berni nagykövetét, mivel Hans-Rudolf Merz svájci államfő előző este fogadta a konferenciájára érkező Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnököt. Izrael szerint "nincs szó szakításról, csak az elégedetlenség kifejezéséről az Irán iránt engedékeny svájci magatartás miatt". Ahmadinezsád, mielőtt Genfbe utazott, vasárnap ismét azt állította, hogy "a cionista ideológia és rendszer a rasszizmus zászlóvivői".

Franciaország részt vesz a tanácskozáson, de, a többi jelenlévő európai országgal egyetemben, azonnal elhagyja az üléstermet, ha Ahmedinezsád antiszemita vádaskodásra ragadtatja el magát - jelentette ki hétfőn Bernard Kouchner francia külügyminiszter."Nagyon világosan le kell szögeznünk: nem tűrünk meg semmilyen csúsztatást. Ha Ahmadinezsád elnök újra akarja tárgyalni a nehezen elfogadott szöveget, vagy pedig rasszista vagy antiszemita vádakat hangoztat, azonnal elhagyjuk a termet"- mondta Kouchner.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.