2009. április. 18. 16:25 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 18. 17:24 Világ

Legalább húsz áldozata van az öngyilkos merényletnek

Öngyilkos merénylő hajtott bele szombaton robbanószerrel megrakott járművével egy pakisztáni katonai ellenőrzőpontba, legalább húsz ember halálát okozva – közölték helyi tisztségviselők.

A dél-ázsiai ország nyugtalan észak-nyugati részén, Doaba városban elkövetett öngyilkos támadás letarolta az ellenőrző pontot és súlyosan megrongált egy szomszédos épületet, amelyben katonákat és rendőröket szállásoltak el. Egybehangzó közlések szerint a robbanásban a biztonsági erők legalább 18 tagja és két polgári személy vesztette életét, további több mint egy tucat ember pedig megsebesült, köztük a rendőrség helyi parancsnoka.

A biztonsági erők azonnal lezárták az Afganisztánhoz közel eső, a tartományi fővárostól, Pesavartól mintegy 70 kilométerre lévő település környékét. A merényletet egyelőre egyetlen csoport sem vállalta magára, s az öngyilkos robbantót nem tudja azonosítani a rendőrség.

A Kínában - egy nemzetközi gazdasági konferencián – tartózkodó Aszif Ali Zardari elnök „elítélte a támadást, és kijelentette, hogy gyökerestül kiirtják az országból a terrorizmust és a szélsőségességet” – közölte az államfő hivatala.

A pakisztáni biztonsági erőket gyakran veszik célba a szélsőséges iszlamista fegyveresek, akik ellenzik az iszlámábádi kormány szerepvállalását az Egyesült Államok vezette, terrorizmus elleni műveletekben. Pakisztánra nagy nemzetközi nyomás nehezedik annak érdekében, hogy csapjon le az iszlamista szélsőséges csoportok egyre öszehangoltabban cselekvő tömbjére, amelyet egy sor Afganisztánban, Pakisztánban és Indiában elkövetett véres támadásért tartanak felelősnek.

A Pakisztán támogatására összehívott tokiói adományozókonferencia résztvevői, köztük az Egyesült Államok, Japán és Szaúd-Arábia, pénteken több mint ötmilliárd dollár támogatást ígértek a következő két évre az ország gyenge lábakon álló gazdaságának megerősítésére, a szociális védőháló erősítésére és szegényeknek szóló programokra, hogy megpróbálják visszaszorítani a szélsőséges erők támogatottságát.

2002 óta a pakisztáni biztonsági erők több mint másfél ezer tagját ölték meg a lázadók. Az erőszakos cselekmények többsége az ország északnyugati részére összpontosul, ahol a hadsereg az afganisztáni tálib kormányzat 2001-es megdöntése után Pakisztánba menekült tálib harcosokkal és az őket támogató al-Kaida szervezet fegyvereseivel folytat harcot.

Hirdetés
Itthon Iványi Blanka 2024. november. 29. 10:27

A magyarokat még mindig az alacsony fizetések aggasztják, nem az LMBTQ – elkészült Magyarország 2024-es problématérképe

A kormánypárti szavazókat a megélhetési gondok, a Tisza Párt táborát a korrupció aggasztja a legjobban az ország gondjai közül. Az akkumulátor gyárakat már égetőbb problémának látják a magyarok, mint az orosz befolyást vagy az LMBTQ ügyeket. A Policy Solutions felméréséből kiderül, mi aggasztotta leginkább a magyarokat 2024 őszén.