2009. április. 16. 15:45 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 16. 15:13 Világ

Az orosz külügy a NATO grúziai hadgyakorlatainak lemondását kéri

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter csütörtökön arra kérte a NATO-t, hogy mondja le azt a két hadgyakorlatot, amelyet Grúziában tervez megtartani.

A Jerevánban tartózkodó tárcavezető szerint az észak-atlanti szövetségnek a Grúziával való együttműködés keretein belül tartózkodnia kellene minden olyan lépéstől, amely Tbilisziben a törvényes korlátok figyelmen kívül hagyásának és a büntetlenségnek az érzetét kelti.

Lavrov újságíróknak adott nyilatkozatában kifejtette: a tavaly augusztusi eseményekből le kell vonni a helyes következtetéseket. Meg kell érteni, hogy Grúzia felfegyverzése veszélyes. Emlékeztetett arra, hogy Miheil Szaakasvili grúz elnök rezsimje bizonyította, miként használja fel azokat a támadó fegyvereket, amelyekhez legális vagy illegális úton jutott.

A NATO közösségvállalása a grúz rendszerrel nem jó jel azoknak, akik őszintén óhajtják a stabilitást a Kaukázusban - hangsúlyozta Lavrov, aki a jereváni orosz tudományos és kulturális központ megnyitásán vett részt az örmény fővárosban. 

A NATO szerdán jelentette be, hogy csaknem 1300 katona és 19 - köztük több NATO-n kívüli - ország részvételével május 6-án kezdődik két hadgyakorlat, amelyek június 1-jéig tartanak. A műveleteket a Tbiliszitől 20 kilométerre keletre fekvő Vaziani melletti katonai támaszponton tartják meg.

Az orosz védelmi minisztérium egyik illetékese a nap folyamán úgy vélte: a Grúzia területén rendezendő NATO-hadgyakorlat arra sarkallná a Szaakasvili-kormányzatot, hogy újabb háborús kalandba bocsátkozzon. Ezért a NATO vezetői bölcsebben tennék, ha elhalasztanák, vagy végleg lemondanák a gyakorlatokat - hangoztatta az orosz védelmi tárca képviselője

Dmitrij Rogozin, Oroszország NATO-nagykövete a brit hírügynökségnek nyilatkozva úgy fogalmazott: Oroszország provokációnak tekinti a NATO tervezett grúziai hadgyakorlatát, amely hátráltatja a szövetség és Moszkva kapcsolatainak újjáépítését.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.