2009. április. 10. 13:30 MTI Utolsó frissítés: 2009. április. 10. 13:31 Világ

Oroszország pilóta nélküli repülőgépeket vásárolt Izraeltől

Oroszország több pilóta nélküli repülőgépet vásárolt Izraelből - jelentette be pénteken Moszkvában Vlagyimir Popovkin, az orosz védelmi miniszter helyettese.

Oroszország egy izraeli vállalattal kötött szerződést a pilóta nélküli repülőgépek beszerzéséről. Az orosz védelmi miniszter hangsúlyozta, Oroszország nem bevetési célokra vette a gépeket, hanem arra, hogy az orosz fegyveripar tanulmányozza azokat. "Harcolni saját eszközeinkkel fogunk" - tette hozzá Popovkin, akit a RIA Novosztyi hírügynökség idézett. Izrael még sohasem szállított katonai technológiát az orosz haderőnek.
 
Elemzők szerint a vásárlás célja, megerősíteni az orosz hadsereget a tavalyi orosz-grúz háborút követően. A harcokban katonai vezetők szerint kitűnt az orosz hadsereg rossz felszereltsége, a felderítő repülőgépek, valamint a nagy pontosságú bombák hiánya.
 
Vlagyimir Popovkin pénteken beszámolt arról is, hogy az orosz védelmi minisztérium idén mintegy 3,5 ezer szerződést kötött már haditechnikai eszközök szállítására. Hozzátette a hadászati nukleáris erők fejlesztésének keretében befejezéséhez közeledik egy újabb rakétahadosztály felszerelése "Topol-M" típusú, interkontinentális ballisztikus rakétarendszerrel.
 
Pénteken egyébként sikeres kísérletet hajtottak végre Oroszországban egy RSz-12M Topol típusú rakétával, amelyet a pleszecki űrrepülőtérről bocsátottak fel. Alekszandr Vovk, az orosz hadászati erők parancsnokának tanácsadója közölte, hogy a mostani kísérlet eredményeképpen továbbra is rendszerben tarthatják ezt a hadászati rakétatípust.
 
A 80-as években tervezett Topol rakéta maximális hatótávolsága 10 ezer kilométer. Egy darab nukleáris robbanótöltet célba juttatására alkalmas, a töltet robbanóereje 550 kilotonna hagyományos robbanószernek felel meg.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.