2009. március. 18. 16:30 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 18. 16:30 Világ

Virágzik a szervkereskedelem Egyiptomban

A kilátástalan szegénység miatt minden ingóságát, majd egy-egy veséjét is eladta egy kairói fiatal házaspár mindkét tagja. Az egyiptomi hatóságok az illegális szervkereskedelem problémáját sokáig teljesen figyelmen kívül hagyták - ezt is kifogásolta egy jelentésében az Egészségügyi Világszervezet.

A feleségével Mukattam nyomornegyedében élő Abder-Rahmán Abdel-Azíz elveszítette munkáját, majd a lakbérrel is elmaradt. Ezért döntöttek úgy mindketten, hogy eladják egy-egy veséjüket, és a beígért fejenkénti 4000 euróból megoldják anyagi gondjaikat. Az pénznek azonban alig a felét kapták meg, az összeget pedig teljes mértékben a műtét utáni komplikációk kezelésére fordították.

A WHO jelentése szerint a szervek befogadói általában külföldiek, többnyire szaúd-arábiaiak. A feketepiacon a szervekért 12 ezer euró körüli összeget fizetnek, a többnyire nyomornegyedekből származó adományozók azonban ennek általában csupán tizedét kapják meg.

A WHO jelentése Kínát, Pakisztánt és a Fülöp-szigeteket is elmarasztalta, de ezek az országok azóta már változtattak a szabályokon. Egyiptomban azonban még nincsenek törvényes keretek közé szorítva a transzplantációk. Állítólag hamarosan rendeletet hoznak, amely megszünteti ezt az áldatlan állapotot, és megtiltja a szervek eladását és külföldi vevőkbe való átültetését. A bűncselekményért 15 év börtön vagy 140 ezer euró pénzbüntetés szabható ki.

Az egyiptomi egészségügyi minisztérium szigorította az ellenőrzéseket. Eddig két kórházat zártak be illegális szervátültetés miatt, az orvosokat, a személyzetet és a közvetítőket pedig letartóztatták.

Hirdetés