2009. március. 15. 19:37 MTI Utolsó frissítés: 2009. március. 15. 19:38 Világ

A fiatalkori bűnözésről tárgyalt több európai ország és az USA

Az Európai Uniónak a jövőben hatékonyabban kell felvennie a harcot a fiatalkori bűnözéssel.

Erről állapodott meg vasárnap Berlinben hat uniós tagállam, Lengyelország, Franciaország, Olaszország, Nagy-Britannia, Spanyolország és a vendéglátó Németország belügyminisztere. Wolfgang Schauble német belügyminiszter bejelentette, hogy ennek érdekében közös levélben fordulnak az EU soros cseh elnökségéhez, továbbá az Európai Bizottsághoz.

A hat uniós tagállam az úgynevezett G6-csoporthoz tartozik, amely 2003-ban egy francia-német kezdeményezés alapján jött létre. Célja az, hogy az érintett országok képviselői a napi kérdések mellett az együttműködés súlypontjairól egyeztessenek.

A tanácskozást különös időszerűvé tette az elmúlt hét közepén a németországi Winnendenben elkövetett, összesen 16 halálos áldozattal járó ámokfutó merénylet. Mindennek kapcsán a miniszterek elsődlegesnek nevezték a fiatalkori erőszak okainak feltárását. Külön hangsúlyozták, hogy szükség van az internet kommunikációs szerepének megvizsgálására.

A találkozón részt vett Janet Napolitano új amerikai belbiztonsági miniszter is, akivel az európai résztvevők a terrorizmus, illetve a bűnözés elleni harc kérdéseiről, továbbá az adatvédelemről, valamin általánosságban a transzatlanti együttműködés belbiztonsági kérdéseiről egyeztettek.

Napolitano egyébként egy vasárnapi német lapnak nyilatkozva korainak nevezve a guantánamói foglyok befogadásával kapcsolatos európai vitákat. A miniszter azt hangoztatta: egyelőre nem született döntés arról, hogy az Egyesült Államok kéri Európát ottani foglyok befogadására. Az amerikai kormány csak arról döntött, hogy a tábort egy éven belül bezárják, s külön-külön értékelik az ott fogva tartottak ügyét. Ez csak az első lépés, s minden megfontolás ez után következik majd - fogalmazott a miniszter.


Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.