Teherán kész együttműködni Washingtonnal
Irán kész együttműködni az új amerikai elnökkel, ha az Egyesült Államok változtat a régióval kapcsolatos politikáján - jelentette ki az iráni külügyminiszter csütörtökön a Világgazdasági Fórumon.
Az új elnök személye nem garancia a sikerre © AP |
A Közel-Kelet kíváncsian várja, miben mutatkoznak meg a változások, amelyeket Barack Obama a kampányában ígért - mondta Mottaki. "Stratégiai váltás lesz? Vagy a taktika megváltoztatása?" - tette fel a kérdést.
Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök szerdán úgy vélekedett: alapjaiban kell megváltoznia az amerikai külpolitikának, a taktikai változtatás nem elég. Mint mondta, az Egyesült Államoknak fel kell hagynia Izrael támogatásával, és haza kell rendelnie a szerte a világban állomásoztatott amerikai csapatokat: emellett felszólította az amerikai elnököt, hogy kérjen bocsánatot mindazokért a "bűnökért", amelyeket szerinte az Egyesült Államok Irán ellen elkövetett.
Mohamed el-Baradei, az ENSZ Nemzetközi Atomenergia-ügynökségének (NAÜ) főigazgatója üdvözölte Obama nyitását Irán felé. A szintén Davosban nyilatkozó Baradei hangsúlyozta, hogy csak a közvetlen párbeszéd vezethet el az iráni atomenergia-programról szóló, hosszú ideje zajló vita lezárásához.
Benjamin Netanjahu volt miniszterelnök, ellenzéki politikus, a februári izraeli választások fő esélyesének, a Likud pártnak a vezetője annak a véleményének adott hangot Davosban, hogy az iráni nukleáris fegyverkezés megakadályozása fontosabb kérdés, mint a jelenlegi gazdasági világválság. A pénzügyi krízis visszafordítható - mondta. "Az viszont nem, ha egy fanatikus radikális rezsim nukleáris fegyverhez jut" - fejezte be a gondolatot.
Az egyik vezető brit napilap azt írta csütörtöki számában: Iránnak szóló, békülékeny hangvételű levelet fogalmaznak a washingtoni külügyminisztérium illetékesei az elnök nevében. A The Guardian diplomáciai forrásai szerint a "jelképes gesztussal" azt akarja jelezni az amerikai vezetés, hogy a Bush-kormányzat ellenséges retorikája után változik az Iránnal szembeni amerikai hangnem. A cikk felidézi, hogy az előző, republikánus amerikai kormány a "gonosz tengelyéhez" tartozó országok közé sorolta Iránt.