2008. április. 27. 16:10 Vincze Szabolcs Utolsó frissítés: 2008. április. 27. 17:17 Világ

Räikkönen újabb futamgyőzelemmel ünnepelt Barcelonában

Kettős Ferrari-győzelemmel ért véget a Forma-1 első európai futama, a Spanyol Nagydíj. A tavalyi világbajnok Kimi Räikkönen ért célba elsőnek, őt csapattársa, Felipe Massa majd Lewis Hamilton követte. Heikki Kovalainen (McLaren- Mercedes) súlyos balesetet szenvedett egy defekt miatt, de jól van, még a verseny alatt kórházba vitték kivizsgálásra.


A két Ferrari elvégezte a házi feladatot
© MTI
A brazil Felipe Massa (Ferrari) rögtön az indulásnál megelőzte Fernando Alonsót (Renault), így Kimi Räikkönen mögül kezdhette a hatvanhat kört. Lewis Hamilton ezzel egy időben Robert Kubicát (BMW Sauber) rajtolta le. A verseny azonnal egy balesettel kezdődött, a két német, Adrian Sutil (Force India) és Sebastien Vettel (Toro Rosso) akadtak össze, így mindkettejük számára már rögtön az első kanyar a futam végét jelentette.

Hamilton azonnal megkezdte egykori csapattársa, Alonso üldözését, igaz eredménytelenül és csak a spanyol korai boxkiállásának köszönhette, hogy elé tudott kerülni. A verseny első harmada kívülről mindenestre visszafogottnak tűnt, majd egy váratlan balesetet hozott nem várt izgalmakat.

A McLaren finn pilótája, Heikki Kovalainen a második helyen autózva egy jobbkanyarban hatalmas robbanással defektet kapott a bal első kerekén, a pilóta pedig nyílegyenesen a gumifalba rohant az irányíthatatlan autóval. A safety car természetesen azonnal bejött, de sokáig nem is mutatták a szerencsétlenül járt finnt.

Szerencsére kiderült, hogy az első információk szerint nincs nagyobb gond, Kovalainen törés és agyrázkódás nélkül megúszta a balesetet, és végül ő maga is integetett a hordágyról. A lassú körök alatt Rubens Barrichello Hondája alá szorult be a saját elülső légterelő szárnya, és sokáig maga előtt cipelve tartva fel a sort, mivel a boxba a safety car miatt nem hajthatott be.

A 35. körben az időmérőn remekül szerepelt kétszeres világbajnok Fernando Alonso motorja állt le váratlanul, és a hazai közönség óriás tapsa mellett sétált le a pályáról. Egy ideig még a kerítésen átmászva társalgott a rajongóival, majd egy kis motorra ülve elrobogott.

A 42. körben aztán Nico Rosberg (Williams-Toyota) autója is megadta magát, a Ferrarik viszont észrevehetően lassulni kezdtek. Hamilton és Robert Kubica (BMW Sauber) látványosan gyorsabbak voltak a maranellóiaknál, a második helyen autózó Massa pedig az élen álló Räkkönennél. Nick Heidfeld a másik BMW-ben a büntetései miatt a mezőny végéről igyekezett visszatornázni magát, emiatt az élboly küzdelmeiből már nem vehette ki a részét.

Massa: elvégeztük a házi feladatot! (Oldaltörés)


Szavazás box
Ön szerint ki lesz a Formula-1 világbajnoka 2008-ban?



Időközben Timo Glock (Toyota) és David Coulthard (Red Bull) üldözték egymást majd akadtak össze, ami a veterán brit pilóta jobb hátsó gumijába került. Mivel a defekt távol történt a boxtól, szinte végig kellett mennie csonka gumijával az egész pályán, míg végre kicserélhették neki.

Az utolsó körökre aztán összeszedték magukat a Ferrarik – vagy eddig tartalékoltak –, így első nekifutásra akár simának is tűnhetett a Spanyol Futam. A pole pozíció megszerzése után a finn Kimi Räikkönen a dobogó tetejére is felállhatott, a pódiumra rajta kűvül csapattársa, Felipe Massa majd Lewis Hamilton is követhette.

"Igazából csak a második kiállás volt izgalmas számomra, akkor többen is elhúztak előttem, de szerencsére végül minden jól alakult - mondta a győztes a verseny után. - Ezen a pályán nehéz előzni, és az autó megtartása miatt is figyelnem kellett. Egyszer majdnem ki is csúsztam a hármas kanyarnál, de összességében nem volt nagyobb gond az autó kormányozhatóságát illetően."

A Ferrari a jelek szerint megtalálta önmagát, ezt a mai futamon meggyőzően bizonyították. "Elvégeztük a házi feladatunkat!" - jellemezte a verseny végeredményét mosolyogva Felipe Massa, az olasz istálló brazil pilótája.

A végeredmény

SPANYOL NAGYDÍJ, BARCELONA (66 KÖR, 307,104 KM)

1. Kimi Räikkönen (finn, Ferrari) 1 ó 38:19.051
2. Felipe Massa (brazil, Ferrari) + 3.228 mp.
3. Lewis Hamilton (brit, McLaren-Mercedes) + 4.187 mp.
4. Robert Kubica (lengyel, BMW Sauber) + 5.694 mp.
5. Mark Webber (ausztrál, Red Bull) + 35.938 mp.
6. Jenson Button (brit, Honda) + 53.010 mp.
7. Nakadzsima Kazuki (japán, Williams) + 58.244 mp.
8. Jarno Trulli (olasz, Toyota) + 59.435 mp.
9. Nick Heidfeld (német, BMW Sauber) + 1:03.073 p.
10. Giancarlo Fisichella (olasz, Force India) + 1 kör
11. Timo Glock (német, Toyota) + 1 kör
12. David Coulthard (brit, Red Bull) + 1 kör
13. Takum Szato (japán, Super Aguri) + 1 kör

Nem értek célba:
14. Nico Rosberg (német, Williams-Toyota) 42. kör
15. Rubens Barrichello (brazil, Honda) 35. kör
16. Fernando Alonso (spanyol, Renault) 35. kör
17. Heikki Kovalainen (finn, McLaren-Mercedes) 22. kör
18. Anthony Davidson (brit, Super Aguri) 9. kör
19. Sébastien Bourdais (francia, Toro Rosso) 8. kör
20. Nelson Piquet Jr. (brazil, Renault) 7. kör
21. Adrian Sutil (német, Force India) 1. kör
22. Sebastian Vettel (német, Toro Rosso) 1. kör

A VILÁGBAJNOKSÁG ÁLLÁSA (PILÓTÁK):
1. Kimi Räikkönen (Ferrari) 29 pont
2. Lewis Hamilton (McLaren-Mercedes) 20 pont
3. Robert Kubica (BMW Sauber) 19 pont
4. Felipe Massa (Ferrari) 18 pont
5. Nick Heidfeld (BMW Sauber) 16 pont
6. Heikki Kovalainen (McLaren-Mercedes) 14 pont
7. Jarno Trulli (Toyota) 9 pont
8. Mark Webber (Red Bull) 8 pont
9. Nico Rosberg (Wiliams-Toyota) 7 pont
10. Fernando Alonso (Renault) 6 pont
11. Nakadzsima Kazuki (Williams-Toyota) 5 pont
12. Jenson Button (Honda) 3 pont
13. Sebastien Bourdais (Toro Rosso) 2 pont

A VILÁGBAJNOKSÁG ÁLLÁSA (KONSTRUKTŐRÖK):
1. Ferrari 47 pont
2. BMW Sauber 35 pont
3. McLaren-Mercedes 34 pont
4. Williams-Toyota 12 pont
5. Toyota 9 pont
6. Red Bull 8 pont
7. Renault 6 pont
8. Honda 3 pont
9. Toro Rosso 2 pont























































Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.