Koszovó: UNMIK helyett EULEX
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa áldását adta az Európai Unió Koszovóba telepítendő igazságügyi és rendőri missziójára (EULEX) szerdán.
A BT egyhangúlag elfogadott elnöki nyilatkozatban kinyilvánította, hogy kedvezően fogadta Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hétfőn előterjesztett jelentését, valamint "az ENSZ és más nemzetközi szervezetek együttműködését", amely az 1244-es számú BT-határozat kereteibe illeszkedik.
Diplomaták szerint ez a szándékosan homályos megfogalmazás azt jelenti, hogy a Biztonsági Tanács jóváhagyta a főtitkár hatpontos tervét, amelynek alapján az EULEX fokozatosan felváltja a koszovói ENSZ-közigazgatást (UNMIK). A mintegy kétezer fős EULEX a tervek szerint decemberben már teljes terjedelemben meg is kezdi a munkát Koszovóban.
Ban Ki Mun jelentésében megállapította, hogy Szerbia és Koszovó is kész együttműködni az Európai Unió Koszovóba telepítendő igazságügyi és rendőri missziójával. Bár a koszovói vezetés továbbra is elutasítja az EULEX működésére vonatkozó hatpontos tervet, "szándékában áll együttműködni az EULEX-szel" - mutatott rá a főtitkár.
Az ENSZ, az EU és Szerbia hosszas tárgyalások eredményeként abban állapodott meg, hogy az UNMIK-ot felváltó új szervezet Koszovó státusának kérdésében semleges lesz, nyíltan nem vállalja fel a volt szerb tartomány függetlenségét befejezett tényként kezelő Ahtisaari-terv végrehajtását, megbízását a BT-től kapja, Észak-Koszovóban pedig, ahol több mint százezer szerb él tömbben, a rendőrség, a vám- és határőrség nemzetközi felügyelet alatt marad. Koszovónak leginkább az fáj, hogy az EULEX-nek semlegesnek kell lennie a függetlenség kérdésében, nem beszélve tevékenységének korlátozásáról.
A BT szerdán nyílt ülésen vitatta meg a helyzetet és a jelentést, mielőtt döntést hozott volna. A vitában Vuk Jeremics szerbiai és Skender Hiseni koszovói külügyminiszter egyaránt azt ígérte, hogy országa együtt fog működni az uniós misszióval. Hiseni arról biztosította az EULEX-ben részt vevő országokat, hogy Koszovó népe és intézményrendszere teljes mértékben támogatja az EU-missziót. Hangsúlyozta azonban, hogy az EULEX-nek Koszovó teljes területén működnie kell.
Az ENSZ-főtitkár jelentésében megerősítette, hogy az EULEX az ENSZ-hez hasonlóan szigorúan semlegesen fog viszonyulni Koszovó függetlenségének kérdéséhez. Koszovó februárban hirdette ki egyoldalúan függetlenségét, amit Szerbia nem hajlandó elfogadni. A BT nem foglalt állást a kérdésben, mivel a Szerbiával szövetséges Oroszország - vétójogának köszönhetően - a koszovói függetlenség elismerését célzó minden indítványt elbuktathat.
Az 1999 nyarán elfogadott 1244-es számú BT-határozat szerb szuverenitás alatt hagyta, de jelentős autonómiával ruházta fel Koszovót, ahol az ENSZ vette át a közigazgatást a NATO segítésével. E határozat, amelyben nem foglaltak állást Koszovó jövőbeni státusáról, továbbra is érvényben marad, még akkor is, ha az UNMIK jogköreinek jelentős részét az EULEX veszi át.