2008. szeptember. 24. 11:00 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 24. 11:10 Világ

Koszovó nem Dél-Oszétia vagy Abházia

Belgrád örömmel fogadta, hogy Oroszország kiállt mellette Koszovó ügyében, de ettől még nem fogja elismerni Dél-Oszétia és Abházia függetlenségét – erősítette meg a Die Presse című osztrák lapnak adott nyilatkozatában a szerb külügyminiszter. Szerbia nem az orosz politika része.

Arra a kérdésre, elképzelhetőnek tartja-e, hogy Washington és Moszkva a színfalak mögött megállapodik, és néhány év kivárással kölcsönösen elismerik a két szakadár grúz terület, illetve a volt szerb tartomány önálló állami létét, Vuk Jeremics nemmel felelt. „Moszkva biztosított bennünket arról, hogy nem fogja megváltoztatni álláspontját Koszovó kérdésében” – mondta Jeremics.

A szerb miniszter emlékeztetett arra, hogy annak idején előre figyelmeztettek mindenkit: hiába próbálják egyes országok egyedi esetként beállítani, Koszovó önállóságának egyoldalú kinyilvánítása veszélyes precedenst teremthet, mert ha egyszer kivételt tesznek a nemzetközi jogban, akkor számolni kell azzal, hogy a világ egy másik szegletében hasonlóképpen élni akarnak a lehetőséggel.

Arra a kérdésre, elképzelhetően tartja-e, hogy Washington és Moszkva a színfalak mögött megállapodik, és néhány év kivárással kölcsönösen elismerik a két szakadár grúz terület, illetve a volt szerb tartomány önálló állami létét, Jeremics nemmel felelt. "Moszkva biztosított bennünket arról, hogy nem fogja megváltoztatni álláspontját Koszovó kérdésében" - mondta a szerb külügyér.

Véleménye szerint most az Európai Unión a sor, hogy mozgásba hozza a szerb csatlakozás folyamatát. "Nagyon fontos volna kihasználni azt a lelkesedést, amelyet jelenleg tapasztalni lehet Szerbiában az unió irányában" - magyarázta. Elsődleges intézkedésként a vízumrendszer liberalizálását említette: úgy ítélte meg, hogy a vízumkényszer eltörlése bizonyítaná a szerbek számára, hogy az európai út kifizetődő, szívesen látják őket az unióban.

A szerb külügyminiszter kifejtette, az ellen nincs semmiféle kifogásuk, hogy a nemzetközi jelenlét túlnyomó részben az Európai Unió missziója révén nyerjen alakot Koszovóban. "Ám léteznek bizonyos határvonalak. Egyfelől minden jövőbeli missziót az ENSZ Biztonsági Tanácsának (BT) jóvá kell hagynia. Másfelől tevékenységét semlegesen, a BT 1244. számú határozatában foglaltak szerint kell végeznie". Érvelése szerint a nemzetközi jelenlét alapja nem lehet a Koszovónak ellenőrzött függetlenséget előirányzó Ahtisaari-terv, mert azt sem Szerbia, sem a világszervezet legfőbb döntéshozó szerve nem fogadta el.

Hirdetés