2008. október. 01. 08:45 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 01. 08:48 Világ

Valami bűzik Észak-Koreában

Tevékenységet észleltek a közelmúltban az egyik olyan észak-koreai nukleáris létesítmény körül, ahol 2006. október 9-én Phenjan végrehajtotta első atombomba-kísérletét.

A Yonhap dél-koreai hírügynökség jelentése szerint az ország északkeleti részén fekvő Punggje-ri létesítmény több pontján füstöt észleltek. Egy névtelenül nyilatkozó dél-koreai kormánytisztviselő szerint Szöul közelről követi az eseményeket, hogy megállapítsák: nem készül-e Észak-Korea a nukleáris létesítmény újbóli aktivizálására.

A füst jöhetett a különböző berendezésekből, illetve a felújítási munkák során használt öltözékek elégetéséből is. A Yonhap által megszólaltatott másik forrás szerint elképzelhető, Észak-Korea csak mímeli a sürgés-forgást a létesítményben, hogy diplomáciai nyomást gyakoroljon az Egyesült Államokra, mert elakadtak a kommunista rezsim nukleáris programjáról folyó tárgyalások.

Közben Christopher Hill amerikai külügyi államtitkár-helyettes szerdán Észak-Koreába érkezett, hogy újraélessze a 2003-ban elkezdett tárgyalásokat.

Észak-Korea vállalta a két Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország részvételével 2007 februárjában létrejött hatoldalú megállapodásban, hogy gazdasági segélyek fejében leszereli nukleáris létesítményeit. E megállapodás jegyében idén, június végén nyilvánosságra hozta nukleáris tevékenységeinek listáját és a rendelkezésére álló nukleáris anyagok felsorolását.

A megállapodás értelmében az Egyesült Államoknak le kellett volna vennie ezek után Észak-Koreát a terrorizmust támogató országok listájáról, de eddig még nem tette meg, arra hivatkozva, hogy Phenjannak előbb bizonyítania kell a nukleáris tevékenységeiről közzétett lista hitelességét és teljességét. Az Egyesült Államok akkor lesz hajlandó a megállapodásban előírt lépésre, ha létrejön egy kiegészítő megállapodás az észak-koreai nukleáris létesítményekről készített phenjani „bevallás” ellenőrzésének módjáról.

Phenjan az amerikai vonakodásra hivatkozva készül most újraindítani a már leállított, de csak kis részben leszerelt atomerőművét.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.