Megállapodás az észak-koreai nukleáris leszerelés ellenő
Az észak-koreai nukleáris programról folytatott tárgyalások résztvevői megállapodtak arról, hogyan ellenőrizzék Phenjan atomfegyver-mentesítését - jelentették be szombaton Pekingben.
A hatok - a két Korea, az Egyesült Államok, Japán, Kína és Oroszország - képviselői három napon át tárgyaltak a megbeszélések helyszínéül szolgáló kínai fővárosban. A megállapodás értelmében Észak-Korea október végéig teszi működésképtelenné legnagyobb nukleáris létesítményét, miközben az Egyesült Államok, Kína és a többi három fél teljesíti az olajszállításokra és más gazdasági segítségre tett korábbi ígéreteit. Az ellenőrzés keretében felkeresik majd az észak-koreai létesítményeket, tanulmányozzák a dokumentumokat, konzultációkat folytatnak a műszaki személyzettel. A munkába szükség esetén bevonják a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) szakértőit is.
Más értesülések szerint a résztvevők nem tudtak megállapodni azokról az alapelvekről, amelyek alapján ellenőriznék Észak-Koreának a nukleáris tevékenységéről múlt hónapban beterjesztett beszámolóját. A résztvevők csupán abban értettek egyet, hogy munkacsoportot hoznak létre, amely részletes forgatókönyvet készít arról, mely létesítményeket keresnék fel ellenőrzés céljából, és abban ki venne részt.
Christopher Hill, a tárgyalássorozaton részt vevő amerikai küldöttség feje kijelentette: a forgatókönyvben nemcsak azt rögzítik, hogy az ellenőröknek mihez lesz joguk, hanem azt is, hogy mikor kereshetik fel a nukleáris létesítményeket. Ennek a dokumentumnak 45 napon belül kell elkészülnie - tette hozzá. A jongbjoni nukleáris központ három berendezésének leszereléséért cserébe Észak-Korea egymillió tonna fűtőolajat kap, amelyből 100 ezer tonnát már leszállított Dél-Korea és Kína.