Irán nukleáris ügyben nem tárgyal a nagyhatalmakkal
Az iráni kormány szóvivője megerősítette szombaton országa vezetésének azt a korábbi kijelentését, hogy többé nem tárgyal a nagyhatalmakkal nukleáris programjáról, amely mögött a Nyugat atomfegyver-fejlesztést gyanít.
"Készek vagyunk tárgyalni az egész világgal, mindenről, de a nukleáris ügyről szóló vita az 5+1 csoporttal vagy más országokkal véget ért" - jelentette ki szombati sajtótájékoztatóján Golámhoszein Elham szóvivő, utalva az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt állandó tagjára és Németországra. A BT ugyanis március 3-án újabb, immár a harmadik szankciócsomagot rótta ki Iránra, hogy rábírja urándúsítási programjának feladására.
Az Európai Unió viszont ismételten politikai és gazdasági "ösztönzőket" ajánlott fel akkor Iránnak arra az esetre, ha mégis felfüggeszti a dúsítást. Az EU szerint ezekről az ösztönzőkről tárgyalhatna Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselő és Szájed Dzsalili iráni főtárgyaló.
Mahmúd Ahmadinezsád elnök két nappal a BT-határozat után határozottan kijelentette, hogy Irán az újabb szankciók után már csak a Nemzetközi Atomenergia-ügynökséggel (NAÜ) áll szóba, az Európai Unióval nem.
Ezt az álláspontot enyhítve Manusehr Mottaki külügyminiszter múlt vasárnap bejelentette, hogy mégis tárgyalnának Európával, ha annak "határozott célja volna". Mottaki szerint a tárgyalásokon nem csak a nukleáris kérdésről lehetne szó, hanem más témákról is, így a Nyugat olyan "igazságtalanságairól is, mint az expanzionizmus, az invázió vagy a megszállás".