Az iráni Olaf Palme-díjazott nem utazhatott a díjátadóra
A nővére vette át csütörtökön Stockholmban a Parvin Ardalan iráni nőmozgalmi aktivistának odaítélt 2007. évi Olof Palme-díjat, miután a díjazottnak az iráni hatóságok nem engedélyezték, hogy elhagyja az országot - közölte az Olof Palme Alapítvány.
"Sirin Ardalan vette át a díjat mintegy 150 személy jelenlétében" - mondta el Mikael Nave, az alapítvány munkatársa.
Parvin Ardalan, akinek a nőmozgalomban végzett tevékenységét ismerték el az 1986-ban meggyilkolt svéd miniszterelnökről elnevezett díjjal, eredetileg saját maga utazott volna átvenni a kitüntetést. Amikor azonban beszállt az Air France járatára, a hatóságok közölték vele, hogy nem hagyhatja el az országot.
Carl Bildt svéd külügyminiszter csalódását fejezte ki az iráni döntés miatt. Közleményében úgy vélte, Ardalan esete is példa arra, hogy Iránban egyre kevésbé tartják tiszteletben az emberi jogokat.
Irán és Svédország között egyre hűvösebb a diplomáciai viszony. A svéd külügyminisztérium csütörtökön jelentette be, hogy egyik Teheránba akkreditált diplomatájának eddig ismeretlen okból távoznia kellett az iráni fővárosból. Az év elején a skandináv ország szólított fel egy iráni diplomatát az ország elhagyására.
A 75 ezer dolláros pénzjutalommal járó Olof Palme díjat a szociáldemokrata politikus meggyilkolása után hozták létre a béke és a leszerelés, valamint a rasszizmus és az idegengyűlölet elleni harc támogatására.
A korábbi díjazottak között volt Aung Szan Szú Kji mianmari ellenzéki vezető, Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár és az Amnesty International nemzetközi jogvédő szervezet.