Obama a változás karizmatikus képviselője
Barack Obama az amerikai Demokrata Párt olyan karizmatikus vezetője, aki a változás új generációját személyesíti meg - írja a pénteki The Washington Post.
A liberális hangvételű, mértékadó napilap szerint a demokraták idei választási jelszavai nem sokban térnek el a 2004-es üzenetektől. Akkor is azt hangoztatták, hogy ők a középosztályért állnak ki, míg a republikánusok a gazdagok és a vállalatok érdekeit védik, külföldön véget vetnek a veszélyes kalandor politikának, a megfontolt, erős diplomáciára, a szövetségépítésre helyezik a hangsúlyt, a katonai erő alkalmazása csak az utolsó eszköz. A lap szerint azonban nem lehet túlhangsúlyozni annak a jelentőségét, hogy Obama az első fekete elnökjelölt.
A liberális The New York Times megállapította: a Demokrata Párt ma már nem az a párt, amelyik elveszítette a két előző elnökválasztást; ma már nagyobb, fiatalabb, és kevésbé láthatóan kapcsolódik a hagyományos demokrata érdekcsoportokhoz.
Obama kampánya az új szavazók példa nélküli tömegeit vonzza a politikához. Az illinois-i szenátor arra épít, hogy erős személyes üzenetével és vonzerejével az érdekcsoportok előtérbe helyezése nélkül is képes lesz győzni novemberben - olvasható az Obama pártja című szerkesztőségi cikkben, amely szerint a demokrata stratégák most már az általános választásokra, az Obama mögötti szavazóbázis kiszélesítésére összepontosítanak.
A konzervatív The Wall Street Journal, amely szintén szerkesztőségi cikkben foglalkozott Obama jelölésével, kifejtette: az Obama-demokraták azt hiszik, hogy az ország kész hátat fordítani a Reagan-érának, az aktivista és terjeszkedő kormányzat új progresszív korszakát hirdetik. A demokraták azt remélik, hogy Obamában egy Reaganhez hasonló tehetségű és kommunikációs képességű liberálisra akadtak.
Amerika még mindig nagyon keveset tud arról az emberről, akit a demokraták megkoronáztak: milyen a politikai filozófiája, mit akar elérni? Törekvéseit és személyét mindenesetre ellentmondások jellemzik. A kampányban ki fog derülni, hogy az ország valóban kér-e a demokraták változásából. "Nekünk kétségeink vannak (...) a korábbi (demokrata) pályázók csalódást okoztak" - zárta állásfoglalását a tekintélyes New York-i lap.