2008. július. 06. 17:31 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 06. 17:35 Világ

Öngyilkos merénylet, 11 halott a pakisztáni fővárosban

Öngyilkos merénylő robbantott vasárnap a pakisztáni fővárosban a Vörös mecset közelében; a támadásban legalább 11 rendőr meghalt - közölték rendőrségi források és a belügyminisztérium.

A robbanószerkezetet Iszlámábád központjában, egy iszlamista tüntetéstől néhány száz méterre hozta működésbe a merénylő. A robbantás célpontja az iszlamista megmozdulást biztosító rendőri egység volt. A békés tüntetés éppen befejeződött és a több ezres tömeg oszlani kezdett, amikor a detonáció történt.

"Öngyilkos merénylet volt" - közölte Rehman Malik, a belügyminisztérium illetékese újságírókkal a robbantás helyszínén. A tisztségviselő 8 ember halálát erősítette meg, de rendőrségi források szerint legalább 11 rendőr vesztette életét. A Geo TV beszámolója szerint a halálos áldozatokon kívül a biztonsági erők további 25 tagja megsebesült.

A Vörös mecsetet csaknem egy évvel ezelőtt erőszakkal foglalta vissza a pakisztáni hadsereg egyhetes ostrom után több száz, felfegyverzett muszlim radikális diáktól, akik az épületegyüttesben sáncolták el magukat. Az iszlamisták a több mint 100 halálos áldozatot követelő támadásra emlékeztek az imaház előtti tüntetésen. Az évfordulós megmozdulás szónokai Pervez Musarraf elnököt tették felelőssé a tavalyi vérontásért.

Pakisztánt példátlan merénylethullám - zömében öngyilkos merénylet - sújtja, amelyben alig több mint egy év alatt csaknem 1100 ember vesztette életét. A terrortámadások a Vörös mecset véres ostroma után szaporodtak meg látványosan.

Az al-Kaida nemzetközi terrorhálózat és a pakisztáni tálibok bosszút esküdtek a "mártírokért" és "dzsihádot" (szent háborút) hirdettek Musarraf elnök és hadserege ellen. A merényletek nagy része rendőrök és katonák ellen irányult, de nem kímélték a polgári lakosságot sem.

Az ország viszonylagos nyugalomban élt azóta, hogy a február 18-i parlamenti választásokon Musarraf ellenzéke elsöprő győzelmet aratott és az új kormány béketárgyalásokat kezdett a pakisztáni tálibokkal az Afganisztánnal határos törzsi területeken. Washington, amelynek Pakisztán kulcsfontosságú szövetségese "a terrorizmus elleni háborúban", élesen bírálta a tárgyalásokat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.