Kína tiltakozik a dalai láma németországi látogatása miatt
A kínai kormány hivatalosan tiltakozott a dalai láma németországi látogatása miatt - közölte a berlini külügyminisztérium.
A német külügyi tárca szóvivője szerint Peking mindenekelőtt azt kifogásolta, hogy a 72 éves tibeti vallási vezetőt fogadja a kormány egyik minisztere, Heidemarie Wieczorek-Zeul is.
Ezzel egy időben Kína berlini nagykövetségének magas rangú képviselője televíziós nyilatkozatában kétségbe vonta a dalai lámának azt a kijelentését, hogy nem Tibet függetlenségére törekszik. A német kormányt pedig arra figyelmeztette, hogy tartsa magát az általa képviselt "egy Kína" politikához.
A tibeti vezető fél évvel ezelőtti németországi látogatása jelentős feszültséget eredményezett a kétoldalú kapcsolatokban.
A feszültség újbóli kiéleződésétől való félelem indokolta megfigyelők szerint azt, hogy a külföldön tartózkodó Angela Merkel kancellár mellett Horst Köhler államfő és Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter is elutasította a 14. dalai láma fogadását. Az indiai száműzetésben élő tibeti vezető így előző nap tartományi miniszterelnökökkel, valamint Norbert Lammerttel, a Bundestag elnökével találkozott, hétfőn pedig Berlinben a kormány egyetlen képviselőjeként, a fejlesztésügyi miniszter folytat vele megbeszélést. Német közlés szerint erre sem a minisztériumban, hanem egy szállodában kerül sor. A feltűnő német diplomáciai óvatosság ellenére azonban Kína máris tiltakozik.
A dalai láma pénteken Bochumban mondott beszédet, megerősítve, hogy Tibet nem függetlenségre, hanem valódi kulturális és vallási autonómiára törekszik. Utalt a Peking képviselőivel a közelmúltban tartott nem hivatalos megbeszélésekre, hangoztatva, hogy nem szép szavakra, hanem tettekre van szükség. A több ezer fős hallgatóság előtt a tibeti vezető az emberi jogok biztosítása és a globalizáció összehangolására szólított fel.
A dalai láma a hét végén Nürnbergben és Bambergben tart előadásokat, majd vasárnap Berlinbe érkezik.