2008. április. 25. 17:50 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 25. 17:55 Világ

Tüntetők fogadták az olimpiai lángot Naganóban

Több tucat tüntető vonult végig tibeti zászlók alatt Nagano város központján, ahol szombaton rendezik meg a fáklyás olimpiai váltófutás japán szakaszát.

Több száz rohamrendőr vette körül a tüntetőket, akik "Állítsátok meg a fáklyát!" feliratú transzparenseket tartottak a magasba az olimpiai láng Naganóba érkezésekor. A rendőrök őrizetbe vettek a szombati esemény kiindulópontján egy 47 éves tüntetőt, miután a férfinál kardot találtak.

Az Amnesty International nemzetközi emberjogi csoport és a Riporterek Határok Nélkül nevű nemzetközi szervezet jelezte pénteken, hogy további tüntetéseket tervez a japán városba a fáklyás olimpiai váltófutás idejére. Ugyanakkor a Japánban tanuló kínai diákok közül mintegy kétezren Naganóba utaznak, hogy kifejezzék a 2008-as pekingi nyári olimpiai játékok iránti rokonszenvüket, és támogatásukról biztosítsák a rendezőket. Mintegy háromezer japán rendőr ügyel majd a váltófutás biztonságára és zavartalanságára.

Az utolsó pillanatokban megváltoztatták az olimpiai láng naganói útvonalát. Egy központi autóparkolóból indul a 18,7 kilométeres váltófutás az eredetileg tervezett ősi Zenkodzsi templom helyett. A templom vezetői kérték a szent hely elkerülését a váltó szervezőitől, egyrészt biztonsági megfontolásokra hivatkozva, másrészt arra, hogy az ottani szerzetesek rokonszenveznek tibeti testvéreikkel.

Tiltakozások sorozata kísérte az olimpiai fáklya útját annak számos korábbi állomásán. A tiltakozók néhány helyen, például Párizsban, kísérletet tettek a rendezvény meghiúsítására. A márciusi tibeti tüntetések és zavargások elfojtása ellen tiltakoztak a tüntetések részvevői, illetve a tibetiek emberi jogainak védelmében emelték fel szavukat.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.