2008. április. 14. 08:42 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 14. 08:32 Világ

Olaszországban befejeződött a választások első napja

A két évvel ezelőttihez képest valamivel alacsonyabb részvétellel fejeződött be vasárnap este Olaszországban az előrehozott parlamenti választások első napja.

A belügyminisztérium szinte teljesen végleges adatai szerint az alsóház képviselőinek megválasztására jogosult 47,3 millió állampolgár 62,5 százaléka adta le voksát a 2006-os, ugyancsak az első nap után mért 66,5 százalékkal szemben.

Az olasz törvények értelmében a képviselőház tagjainak megválasztására minden 18. életévét betöltött állampolgár jogosult. A szenátus összetételéről azonban csak a 25 év fölöttiek, vagyis 43,2 millióan dönthetnek.

A szavazóhelyiségek vasárnap reggel nyolc órakor nyitottak ki és este tízkor zártak be, de az olasz választóknak hétfőn reggel hét órától délután három óráig még lehetőségük lesz szavazni.

A választásokat megelőző utolsó, két héttel ezelőtt nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatási adatok arra mutatnak, hogy a 71 éves Silvio Berlusconi médiacézár vezette jobbközép erők esélyesek a győzelemre az 52 esztendős volt római főpolgármester, Walter Veltroni által irányított balközép vonulat ellenében. Ugyanakkor a megkérdezettek egyharmada jelezte, hogy még nem döntötte el: melyik politikai irányvonalra adja voksát, így egyelőre még bizonytalannak tekinthető a voksolás kimenetele.

A mostani törvényhozási választások mellett Olaszországban nyolc tartományban elnököt és tanácsokat, 426 városban (köztük Rómában) polgármestert, Szicília és Friuli-Venezia Giulia régióban pedig törvényhozást és kormányt is választanak.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.