Elismertük Koszovót
Magyarország elismerte a független Koszovót, a diplomáciai kapcsolatok felvételéről pedig egy-két napon belül dönthet az államfő - jelentette be Horváthné Fekszi Márta, a Külügyminisztérium államtitkára szerdán Budapesten. A parlamenti pártok üdvözölték a kormány döntését.
"A kormánydöntés megszületett, ez a mai napon a határozatok tárában meg fog jelenni. (...) Az államelismerésről, amelyről a kormány döntött, még a mai napon diplomáciai jegyzékben tájékoztatjuk Szerbia külügyminisztériumát és a koszovói államot is" - mondta Horváthné Fekszi Márta a kabinet ülése után tartott sajtótájékoztatón.
A kormány Koszovó elismerésével párhuzamosan felkérte a külügyminisztert, hogy tegyen előterjesztést az államfőnek a diplomáciai kapcsolatok felvételéről az új független állammal. A köztársasági elnök várhatóan egy-két napon belül dönthet a diplomáciai kapcsolatok felvételéről - húzta alá.
A tervek szerint a Pristinában - az ENSZ koszovói missziója alatt - már ma is működő diplomáciai misszió alakul majd át magyar nagykövetséggé.
A szerb kormány abban érdekelt, hogy ne érje atrocitás a vajdasági magyarságot az elismerés miatt. Magyarországnak és Szerbiának is kiemelt figyelmet kell fordítani a területükön élő kisebbségekre - mondta az államtitkár az MTI kérdésére. Hozzátette: felhívták a szerb hatóságok figyelmét arra, hogy fokozott figyelmet és védelmet biztosítsanak a vajdasági magyarságnak.
Horváthné Fekszi Márta emlékeztetett arra, hogy a kormány a döntés meghozatala előtt egyeztetett a parlamenti pártokkal, és teljes külpolitikai konszenzus van a magyar politikában Koszovó kérdésében. Magyarország azt szerette volna, hogy békében érjenek véget a március 15-i ünnepségek a magyarok lakta határon túli területeken, ezért hozta meg most a döntést - mondta az államtitkár. Magyarország az elismerés előtt az Egyesült Államokkal és az Európai Unióval is egyeztetett a kérdésről.
A parlamenti pártok üdvözölték a kormány döntését, amellyel elismerte a független Koszovót.
"A Magyar Szocialista Párt egyetért Koszovó függetlenségének elismerésével és a diplomáciai kapcsolatok felvételével" - közölte Mesterházy Attila, a szocialisták frakcióvezető-helyettese az MTI-vel. Az MSZP arra kéri a kormányt, hogy a magyar-szerb kétoldalú kapcsolatok minden részére kiterjedően vizsgálja felül a korábbi gyakorlatot, és a Magyarország rendelkezésére álló valamennyi lehetőséget kihasználva fonja szorosabbra az együttműködést a két ország között, és tegye még hatékonyabbá Szerbia euroatlanti integrációs törekvéseinek támogatását.
A Fidesz üdvözölte, hogy Magyarország elismerte a független Koszovót, bár úgy látja, nem kellett volna ezzel ennyi ideig várnia a kormánynak. Balla Mihály, az ellenzéki párt szakpolitikusa szerint a kormánynak határozottan fel kell lépnie a vajdasági magyarság jogainak érvényesítése érdekében.
Koszovó elismerését az SZDSZ is üdvözölte. Eörsi Mátyás elmondta: támogatják, hogy Magyarország diplomáciai kapcsolatot létesítsen Koszovóval. Üdvözölte a döntést az MDF is. Kerék-Bárczy Szabolcs, az ellenzéki párt külügyi kabinetjének vezetője hangsúlyozta: kiemelt nemzeti érdek a Vajdaságban élő magyarok biztonsága és Szerbia, valamint a délkelet-európai térség egészének stabilitása.
A Kereszténydemokrata Néppárt örül annak, hogy a kormány elismerte a független Koszovót, és úgy véli, nem halogatható tovább a Vajdaságban élő magyarok számára az állampolgárság megadása - fogalmazott Surján László európai parlamenti képviselő.
A Miniszterelnöki Hivatal kisebbség- és nemzetpolitikáért felelős szakállamtitkára az MTI-nek azt mondta, nem zárható ki, hogy feszültség alakul ki Szerbiában Koszovó magyarországi elismerte miatt, de - tette hozzá - az elmúlt hetek történései és a felelős politikusoktól elhangzott nyilatkoztatok nem utalnak arra, hogy a vajdasági magyaroknak félniük kellene.
A szerb sajtó "kárörvendő" pedig magyarokról számol be. Részletek.
Visszahívták a magyarországi szerb nagykövetet. Részletek.
.