A szerb rendőrök elhagyják a koszovói rendőrséget
Újabb koszovói szerb rendőrök hagyták el pénteken munkahelyeiket, mert nem hajlandók engedelmeskedni a függetlenségét egyoldalúan kikiáltó új állam hatóságainak és azt követelik, hogy továbbra is az ENSZ-közigazgatás (UNMIK) parancsnoksága alá tartozzanak.
A Koszovó középső részén lévő szerb enklávéban - Gracanicában, Obilicban, Kosovo Poljéban és Lipljanban - dolgozó 126 szerb rendőr pénteken összegyűlt a gracanicai rendőrkapitányság előtt és azt kérte, hogy beszélhessen az UNMIK képviselőjével. A tiltakozók egyike sem nyilatkozott a sajtó képviselőinek.
Ugyanazt követelik, mint a Koszovó keleti és északi részén élő szerb kollégáik, azt, hogy az UNMIK, s ne a koszovói rendőri szolgálat (KPS) parancsnoksága alá kerüljenek - mondta Veton Eljsani, a koszovói rendőrség szóvivője.
A hét elején Kelet-Koszovóban négy szerbek lakta település 129 rendőre tagadta meg az engedelmességet a KPS parancsnokságának, így tiltakozva Koszovó függetlenségének egyoldalú kikiáltása ellen. Eljsani szerint a Koszovó déli részén lévő szerb enklávéban dolgozó rendőrök is csatlakoztak kollégáik bojkottjához.
A Gnjilane térségében három napja tartó tiltakozó megmozdulás miatt a KPS pristinai főparancsnoksága úgy döntött, hogy 48 órára felfüggeszti a szerb nemzetiségű rendőrök szolgálatát az érintett körzetben. A Kusce, Pasjane és Ranilug településeken tüntető rendőröket felszólították, hogy adják le szolgálati fegyvereiket és jelvényeiket.
A tiltakozó szerb rendőrök az ENSZ 1244. számú határozatára hivatkoznak, amely kimondja, hogy Koszovó Szerbia része. Velimir Ilic, az infrastruktúra ügyeiben illetékes szerb miniszter pénteken kijelentette: Szerbia saját helyi rendőrség létrehozását tervezi a szerbek lakta koszovói településeken.
A közel 7 500 főt számláló KPS 83 százalékát koszovói albánok teszik ki, 10 százalékát adják szerbek és 6 százaléka más kisebbségekből kerül ki.
Az UNMIK az ENSZ 1244. számú határozatának megfelelően továbbra is ellátja feladatát, mindaddig, amíg az ENSZ Biztonsági Tanácsa másképpen nem dönt. Ezekkel a szavakkal utasította vissza Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár szóvivője azokat az állításokat, miszerint már megkezdődött az UNMIK jogköreinek átruházása az Európai Unió missziójára (EULEX).
"Nem kezdődött átmeneti szakasz a koszovói ENSZ-misszió" ténykedésében - mondta Barton Warma a Politika című belgrádi napilapnak. "Felhatalmazást kaptunk az ENSZ Biztonsági Tanácsától (BT) arra, hogy addig maradjunk Koszovóban, amíg a világszervezet grémiuma másként nem határoz". Változatlanul az ENSZ-közigazgatás felelős a biztonság és a stabilitás fenntartásáért Koszovóban, és ezt a feladatát a továbbiakban is el fogja látni - tette hozzá a szóvivő.
Szerbia - akárcsak az ENSZ BT-ben márciusban elnöklő Oroszország - jogellenesnek tartja az EU-misszióját, mert Koszovóba küldéséről nem fogadtak el új ENSZ-határozatot.