2008. február. 08. 08:39 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 08. 08:56 Világ

Nem lőfegyver végzett Bhuttóval

Brit nyomozók vizsgálata szerint az öngyilkos merénylő által előidézett robbanás végzett december 27-én Benazir Bhutto pakisztáni ellenzéki vezetővel - írja a The New York Times.

Az amerikai napilap jól értesült magas rangú pakisztáni illetékesekre hivatkozott jelentésében. Pervez Musarraf pakisztáni elnök kérte a brit bűnügyi szakemberek segítségét, hogy pártatlan külső szakértők véleményére hivatkozva pontot tehessen a nagy szenvedélyeket felkavaró ügy végére, amelyben sokan a pakisztáni kormányt, illetve magát az elnököt is meggyanúsították a merénylet megszervezésével.

Egy Iszlámábádhoz közeli politikai nagygyűlésen követtek el gyilkos merényletet Bhutto ellen december 27-én. Korábban számos eltérő verzió vált ismeretessé a pakisztáni ellenzéki politikus halálának közvetlen okáról. A volt kormányfő kísérete és pártjának (a Pakisztáni Néppártnak) vezetői azt mondták annak idején, hogy lövedék találta el Bhuttót, amikor távozóban volt a politikai nagygyűlésről. A párt vezetői a hatalom képviselőit, illetve a titkosszolgálatokat vádolták a merénylet megszervezésével.

A politikai gyűlésről és az annak végén végrehajtott merényletről készült tévéfelvételeken mindenütt látható volt egy ismeretlen személy, amint tüzet nyit Bhuttóra, amikor a politikus asszony kiemelkedik felsőtestével a páncélozott gépjármű tetőnyílásán, hogy még egyszer visszaintsen híveinek. A lövés közvetlenül azelőtt dördült el, hogy működésbe lépett a helyszínen egy nagy erejű pokolgép.

A pakisztáni kormány olyan változatot közölt annak idején, amely szerint a politikus asszony kidugta a fejét az őt szállító páncélozott gépjármű nyitott napfénytetőjén, hogy még egyszer búcsút intsen híveinek a választási nagygyűlés után, majd a robbanás hallatán hirtelen vissza akart ülni a biztonságot nyújtó páncélozott autóba, ám a hirtelen mozdulat közben annyira beverte a fejét a napfénytető nyitására és zárására szolgáló karba, hogy megrepedt a koponyája, s ez okozta végül is a halálát.

A Scotland Yard nyomozói szerint az történt, hogy a detonáció ereje nekilökte valaminek a politikus asszony testét, s ekkor kapott a feje végzetes erejű ütést. Szerintük ez a magyarázata a Bhutto koponyáján észlelt repedésnek is.

Korábban nem lehetett tudni azt sem, hogy vajon ugyanaz a személy hajtotta-e végre az öngyilkos robbantást, aki előzőleg leadta a lövést (más verzió szerint lövéseket). A Scotland Yard emberei arra a megállapításra jutottak, hogy egyazon személyről van szó. A Scotland Yard vizsgálata nem tért ki arra, hogy ki lehetett a merénylet szervezője, illetve megrendelője. A hivatalos Iszlámábád és az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) egy olyan pakisztáni iszlamista csoportot nevezett meg, amely kapcsolatban áll az al-Kaida nemzetközi terrorhálózattal.

A pakisztáni kormány várhatólag ma hozza nyilvánosságra hivatalosan a Scotland Yard jelentését.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 10. 15:00

„Nem az az érdekes, hogyan ülsz, hanem hogy tíz-húsz percenként mozdulj meg” – minden, amit megtehetünk a gerincünk egészségéért

204 ország között Magyarország jár az élen a derékproblémák terén. Hogyan jutottunk idáig? Milyen képességeinket veszítjük el a kevés mozgás következtében, és miként befolyásolja a mentális állapotunk a mozgásszervi problémáinkat? Mi az az exercise snack, és miért kellene úgy, mint egy falat kenyér? Miért tévedés, hogy az úszás a gerincbetegek Szent Grálja, és hogyan kellene jól mozognunk? Ádám Judit gyógytornásztól és Almásy Csilla gyógytornász-fizioterapeutától szinte mindent megtudtunk a gerinc egészségmegőrzéséről, amit csak lehet.