A Scotland Yard nyomoz Bhutto meggyilkolása színhelyén
A Scotland Yard szakértői kezdtek nyomozást szombaton Ravalpindiben Benazír Bhutto pakisztáni ellenzéki vezető meggyilkolásának színhelyén - közölte a helyi rendőrség.
A brit bűnügyi rendőrség öt antiterrorista, illetve törvényszéki orvosi szakértője pénteken érkezett Iszlámábádba a pakisztáni kormány kérésére. Pervez Musarraf elnök reményei szerint vizsgálatuk véget vethet a Bhutto asszony ellen december 27-én elkövetett öngyilkos merénylet körüli ellentmondásoknak.
A Scotland Yard emberei a merénylet helyszíne mellett azt a területet is átvizsgálják, ahol a terrorakciót megelőzően Benazir Bhutto választási gyűlést tartott. Ugyancsak vizsgálat alá vetik Bhutto asszony gépkocsiját, amelyben halálát lelte. A körzetet a pakisztáni különleges fegyveres erők kommandói zárták le és az újságírókat sem engedtek be oda.
Musarraf korábban elégedetlenül nyilatkozott a merénylet utáni helyi nyomozásról, bár hangsúlyozta, hogy sem a kormány, sem pedig a titkosszolgálatok nem próbáltak nyomokat eltűntetni. Az államfőt érezhetően idegesítette az a tény, hogy a közterület-fenntartók nem sokkal a gyilkosság után bőséges vízzel mosták fel a tetthelyet.
Bhutto tábora mindazonáltal úgy véli, hogy értelmetlen a Scotland Yard szakértőinek küldetése. "Musarraf maga megmondta, hogy a Scotland Yard stábja nem kap engedélyt azoknak a kihallgatására, akikre gyanakszunk, tehát már előre körülhatárolta szerepét" - közölte a Pakisztáni Néppárt (PPP) szóvivője. A kormánnyal ellentétben, amely az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózattal kapcsolatban álló csoportokat vádol a merénylettel, az ellenzék úgy véli, hogy a szálak magas kormány- és titkosszolgálati körökhöz vezetnek.
Hasonlóan nyilatkozott Benazír Bhutto férje a The Washington Post szombati számában. Aszif Ali Zardari az iszlámábádi kormányt tette felelőssé felesége meggyilkolásában, és leszögezte: egy kormány általi vizsgálatot sem Pakisztánban, sem pedig külföldön nem tekintenek hitelesnek. Éppen ezért Zardari felszólította Nagy-Britanniát és az Egyesült Államokat: támogassanak egy, az ENSZ szakértői által végzendő nyomozást az ügyben. A pakisztáni vezetés elutasítja az ENSZ-vizsgálatot és Washington is jelezte, hogy szükségtelennek tartja azt.