2007. november. 25. 11:03 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 25. 11:25 Világ

Olmert szívesen látja Szíriát

Ehud Olmert izraeli kormányfő közölte: szívesen látja Szíriát a jövő héten az Egyesült Államokban tartandó közeli-keleti tárgyalásokon. Közben Mahmúd Abbász palesztin elnök már meg is érkezett Washingtonba.

Az izraeli kormányfő a Washingtonba tartó repülőgépe fedélzetén közölte: Izrael kedvezően fogadja Szíria részvételét a Maryland szövetségi állambeli Annapolisban kedden tartandó konferencián. "Állandóan hangsúlyoztuk, hogy érdekünkben áll Szíria részvétele" - mondta Olmert. Szíria korábban közölte: csak akkor vesz részt az annapolisi értekezleten, ha ott szó lesz az 1967-ben Izrael által megszállt Golan-fennsík visszaadásáról.

A palesztin elnök helyi idő szerint szombaton éjfél előtt érkezett meg a Washington melletti Andrews katonai bázisra. Abbász a repülőgépen az őt kísérő palesztin újságírókkal közölte: azért megy Annapolisba, hogy megpróbálja megvalósítani a palesztin nép álmát: létrehozni független államát. "Azt kívánjuk, hogy Annapolis a nemzetközi határozatok, a közel-keleti útiterv, az arab békekezdeményezés és Bush amerikai elnök két államról, Izraelről és Palesztináról szóló víziója megvalósításához vezessen" - mondta Mahmúd Abbász, aki szerint a tanácskozáson való széles körű nemzetközi részvétel mutatja: a nemzetek közössége támogatni kívánja a békefolyamatot.

Ugyancsak az amerikai fővárosban tartózkodik Ahmed Korei palesztin főtárgyaló, aki szerint nem valószínű, hogy George Bush mandátumának lejárta előtt sikerül egy izraeli-palesztin békemegállapodást tető alá hozni. Korei kételyeinek adott hangot az ügyben is, hogy sikerül-e még a keddi tanácskozás előtt kidolgozni egy olyan dokumentumot, amely a leendő tárgyalások alapjául szolgálhat. "Meglátjuk holnap, hogy sikerül-e betemetni az árkot, ha nem, akkor a dokumentum nélkül foguk neki a tárgyalásoknak" - mondta Korei.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.