Izraeli városokat támadnak majd Gázából?
Izraelben a kormány legutóbbi ülésén ellenséges területnek nyilvánította a gázai övezetet. Jelentések szerint szükség esetén leállíthatják az üzemanyag-és áramellátást, a személyforgalmat. Jeruzsálem attól tart, hogy Gázából középhatótávolságú rakétákat indíthatnak az izraeli városok ellen.
Iszlám Dzsihád sajtóértekezlet Gázában. Nem egyezkednek. © AP |
Jeruzsálem lépését elítélte az ENSZ, az Európai Unió, és Mahmud Abbász palesztin elnök, akivel Izrael a közeljövőben meg akar állapodni a jövendő palesztin állam ügyében. Pillanatnyilag Gaza teljes mértékben ki van szolgáltatva az izraeli közüzemeknek, víz-, áram, gáz csak kívülről érkezik az övezet 1,4 millió lakosához. A zárlattal való fenyegetés a gázai közvéleményt visszatérítheti a Hamászhoz, holott a legutóbbi közvélemény kutatások szerint, ha ma tartanának választásokat, biztosan győzne a Fatah. A Hamász népszerűsége meredeken visszaesett, a gázaiak nehéz helyzetükért a szervezetet okolják.
Ám hatalmas belső nyomás nehezedik az izraeli kormányra, akadályozza meg a békés polgárokat, iskolás gyerekeket veszélyeztető Kasszám rakéták útnak indítását Gázából. Bár ezekkel a rakétákkal naponta támadnak, legutoljára egy iskolát találtak el, ahol éppen nem tartózkodtak gyerekek, és egy katonai tábort, ahol viszont több tucat sebesült volt az „eredmény”, a korszerű izraeli hadsereg képtelen elejét venni a támadásoknak. Az övezet újbóli megszállása, egy nagyszabású hadművelet rengeteg emberéletet követelő kockázatos katonai vállalkozás lenne, hatalmas nemzetközi tiltakozást vonna maga után, s még ez sem garantálná a gerilla-hadviseléssel küzdő iszlám milíciák legyőzését. A szélsőséges vezetők elleni célzott légicsapások és a kisebb, korlátozott gázai akciók sem hoztak megoldást.
Az Iszlám Dzsihád szélsőséges szervezet bejelentette, hogy a fenyegetések ellenére sem szünteti be a rakétatámadásokat, azokat folytatja a „megszállás végéig”, márpedig az ő olvasatukban Izrael teljes földje megszállt palesztin terület. Nehéz helyzetben van a kormányzati felelősséget viselő Hamász vezérkar is: ők maguk hintették el az iszlám radikalizmus ideológiáját, most pedig az ideológia szellemében eljáró társaik miatt az ártatlan lakosság szenved. A miliciák tagjai tehetősek, az Iránból és az arab olajállamokból kapott segélyek révén sokkal kevésbé érzik meg az izraeli megszorításokat, mint az egyre inkább elszegényedő civil lakosság. Kérdés, hogy a fokozódó izraeli nyomás a lakosságot a Hamász ellen fordítja-e, vagy éppen fordítva a közös ellenséggel szemben a belső szolidaritás érzése kerekedik felül.
Shiri Zsuzsa /Jeruzsálem