Litvinyenko özvegye a strasbourgi bírósághoz fordul
Értesülések szerint az Európai Emberi Jogi Bíróság elé viszi férje megölésének ügyét Alekszandr Litvinyenko özvegye, így próbálva elérni, hogy Moszkva beismerje felelősségét az egykori orosz titkosügynök haláláért.
A szerdai Financial Times beszámolója szerint Marina Litvinyenko férje halálának első évfordulójára időzítve, nagyszabású londoni médiaeseményen fogja bejelenteni a jogi eljárás megkezdését. Ebben támogatja őt Borisz Berezovszkij, a szintén Londonban élő, hazájában körözött orosz pénzember.
Litvinyekót, az orosz állambiztonsági szolgálat (FSZB) nyolc éve Londonba dezertált volt alezredesét tavaly novemberben ölték meg a szervezetébe juttatott hatalmas adag polónium 210-es sugárzó izotóppal.
Nagy-Britanniában Litvinyenko egy volt ügynöktársát, Andrej Lugovojt vádolják hivatalosan a gyilkosság elkövetésével, és a brit hatóságok kérték is Lugovoj kiadatását. Ezt azonban az orosz kormány – az alkotmány azon előírására hivatkozva, amely tiltja orosz állampolgárok kiadását külföldi országoknak – megtagadta.
Az elmérgesedő vita során, a nyáron mindkét ország kiutasított négy-négy diplomatát a másik nagykövetségéről, de azóta viszonylagos csend van az ügyben; érezhető módon sem London, sem Moszkva nem akarja a végletekig fokozni a feszültséget.
A Financial Times szerint azonban Marina Litvinyenko kezdeményezése „bonyolíthatja az affér diplomáciai kihatásainak korlátozására tett brit erőfeszítéseket”. Litvinyenko özvegyének ügyvédei olyan tudományos és rendőrségi véleményekre alapozzák keresetüket, amelyek arra vallanak, hogy a polónium-210-hez kizárólag állami támogatást élvező csoportok – vagy ezeken belüli „elszabadult elemek” – férhettek hozzá, és a támogatást nyújtó állam Oroszország volt.
A londoni üzleti napilap szerint úgy tudni, hogy a Litvinyenko halálát okozó polónium az Avangard nevű, Moszkvától több mint 700 kilométerre délkeletre fekvő volt atomfegyver-üzemből származhatott.