Litvinyenko vélt gyilkosa is ott lesz az orosz-angolon
A Litvinyenko-gyilkosság fő gyanúsítottja, Andrej Lugovoj is ott lesz a szerda esti moszkvai orosz-angol labdarúgó Európa-bajnoki selejtezőn, méghozzá a Luzsnyiki Stadion VIP-páholyában, a kamerák kereszttüzében - írta a londoni sajtó, amely szerint az orosz hatóságok Lugovoj látványos "kiültetésével" szándékosan gúnyt akarnak űzni a brit kormányból.
A gyilkosság miatt London májusban vádat emelt a titkosügynökből szintén üzletemberré lett Lugovoj ellen, és kérte kiadatását Moszkvától. Az orosz vezetés azonban ezt elutasította, azzal az indokkal, hogy az alkotmány tiltja orosz állampolgárok átadását más országok igazságszolgáltatásának. Az ügy miatt fagypontig hűlt a két ország viszonya, különösen azután, hogy a brit kormány a nyáron - diplomáciai ellenlépés gyanánt - négy orosz diplomatát kiutasított Londonból.
Lugovoj ellen annak alapján merült fel a gyanú, hogy minden olyan helyszínen megtalálták az igen mérgező polóniumizotóp nyomait, ahol az orosz exügynök tavaly őszi londoni tartózkodása során megfordult, egyebek mellett a londoni Arsenal labdarúgó klub stadionjában is. Az Arsenal tavaly november 1-jén - Litvinyenko megmérgezésének feltételezett napján - Bajnokok Ligája-selejtezőt játszott a CSZKA Moszkvával, és Lugovoj is ott volt a lelátón.
Most azonban a moszkvai stadion VIP-szekciójában lesz jelen, az orosz-angol meccsen, és a keddi The Sun orosz médiaforrásokra hivatkozó beszámolója szerint a tévéközvetítés során látványosan mutogatni is fogják. A legnagyobb brit bulvárlapnak brit diplomaták azt mondták: meggyőződésük, hogy Lugovoj minden mozdulatát orosz illetékesek "koreografálják", így jelenléte a mérkőzésen úgy tekintendő, hogy az oroszok szándékosan csúfot űznek a brit kormányból.
Lugovoj - akit Moszkvában többször is kihallgattak a Scotland Yard nyomozói - folyamatosan tagadja részességét a Litvinyenko-gyilkosságban, sőt magát is áldozatnak állítja be, azzal az érvvel, hogy az ő szervezetébe is került a sugárzó anyagból.
Litvinyenko londoni tevékenységét is egyébként jórészt sűrű homály fedi, de az tény, hogy a néhai FSZB-ügynök számos sarkalatos kérdésben - például a csecsenföldi háború ügyében - szembekerült a hivatalos orosz politikával. Emellett állítólag szoros kapcsolatban állt a brit menedékjog oltalmában Londonban élő Borisz Berezovszkijjal, a hazájában csalás címén körözött orosz pénzemberrel.