2007. szeptember. 17. 11:18 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 17. 11:14 Világ

Ötvenéves a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség

A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ötvenéves fennállásának jegyében nyílt meg hétfőn Bécsben az ENSZ szakosított szerve közgyűlésének ülésszaka. A megnyitón Mohamed el-Baradei NAÜ-főigazgató és Ursula Plassnik osztrák külügyminiszter üdvözölte a részvevőket.

Az osztrák diplomácia vezetője a tanácskozáshoz időzítve felelevenítette azt a javaslatát, hogy a NAÜ keretében, bécsi székhellyel hozzanak létre nukleáris fűtőanyagbankot, amelynek révén növelni lehetne a nukleáris programokkal kapcsolatos biztonságot és a bizalmat. Elképzelése szerint a "virtuális bank" fokozatosan átvenné az urándúsító létesítmények ellenőrzését, és rajta keresztül lehetne az atomerőművek működetéséhez szükséges fűtőanyagot igényelni, illetve eladni. Amennyiben visszaélést tapasztalna, jogában állna a megrendelést visszautasítani vagy a szállítást leállítani.

Ezzel a megoldással egyfelől lehetővé válna a fűtőanyag előállítási ciklusának teljes átvilágíthatósága, másfelől szükségtelenné tenné, hogy minden ország kiépítse saját urándúsító kapacitását - fejtette ki.

A hétfőn kezdődött tanácskozás felöleli a szervezet teljes tevékenységi körét, de kiemelten a három legfontosabb, egymással összefüggő területről lesz szó: a nukleáris energia és technológia békés célú felhasználásának elősegítéséről, az atomlétesítmények balesetmentes működésének erősítéséről és a nukleáris programok békés jellegének ellenőrzéséről, az atomsorompó-szerződés előírásainak betartásáról.

Bizonyosan foglalkoznak olyan kérdésekkel is, mint a nukleáris terrorizmus elleni küzdelem, a nukleáris anyagok hatékonyabb védelme és az atomtechnológiák jogellenes kereskedelmének a megakadályozása. Nyilván fontos téma lesz az iráni és észak-koreai atomprogram ügye is.

A nyitónapon felszólal Göncz Kinga magyar külügyminiszter.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.