2007. augusztus. 05. 11:47 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 05. 10:35 Világ

A NAÜ vizsgálja a földrengésben megsérült japán atomerőművet

A július 16-i földrengésben megsérült atomerőmű megvizsgálására megérkezett vasárnap Japánba a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) küldöttsége.

A Richter-skálán mért 6,8 fokozatú, 10 emberéletet követelő földrengés következtében radioaktív anyaggal szennyezett víz szivárgott ki a Niigata kormányzóságban épült Kariva erőmű - a világon a legnagyobb áramtermelő kapacitással rendelkező nukleáris erőmű - egyik, a természeti katasztrófa időpontjában nem működő reaktorából a Japán-tengerbe, és több más rendellenesség is bekövetkezett. A kár pontos mértéke nem ismert, de a kormány meghatározatlan időre elrendelte az erőmű lezárását, amíg teljes bizonyossággal meg nem lehet állapítani, hogy a létesítmény biztonságosan folytathatja működését.

A japán kormány először azt közölte a NAÜ-vel, hogy nem tart igényt a szervezet segítségére a Kasivazaki tengerparti város melletti erőmű biztonsági ellenőrzéséhez - amelyet Mohamed el-Baradei NAÜ-főigazgató csütörtökön ajánlott föl -, a helyi hatóságok azonban kérték a kormányzattól, engedje be az ellenőröket. Arra hivatkoztak, hogy a helybéliek, egyszersmind a japán közvélemény megnyugtatása érdekében szükséges az ellenőrzés, valamint azért is, hogy pontos értesülésekkel szolgáljanak a világ számára. Az ellenőrök hétfőn utaznak Tokióból az atomerőműhöz.

Hirdetés