2007. augusztus. 08. 17:38 MTI Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 08. 17:40 Világ

Négy generáción át klónozott sertés

Japán kutatóknak sikerült négy generáción át sertéseket klónozni. A malac két hete jött világra Tokióban a Meidzsi Egyetem laboratóriumában.

"Ezzel először sikerült ilyen nagyságú állatot több, egymást követő generáción át klónozni" - mondta Nagasima Hirosi biológus, a projekt vezetője. Ez az eljárás komoly problémát okozott eddig, mert az öröklési anyag több generáción át jelentősen rosszabbodhat.

A japán tudósok azt remélik, hogy kísérleteik révén további ismereteket szerezhetnek a sertések szerveinek átültetési lehetőségeiről, elsősorban a hasnyálmirigy emberbe való transzplantációjáról.

Nagasima úgy véli, egy napon lehetségessé válik, hogy cukorbetegek sertéshasnyálmiriggyel éljenek tovább, ezért a mostani kísérletek igen fontosak lehetnek a további szervátültetési vizsgálatokhoz.

Amerikai kutatók korábban egerek generációit klónozták, de a sertések biológiailag hasonlóbbak az emberhez, mint az egerek - hangsúlyozta a japán tudós.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.