2007. július. 31. 09:53 MTI Utolsó frissítés: 2007. július. 31. 09:54 Világ

Vita a szexrabszolgaságról Japán és az Egyesült Államok között

A japán kormány kedden sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy az amerikai képviselőház előző nap határozatban követelte: Tokió kérjen hivatalosan bocsánatot a második világháborús kényszerprostituáltak miatt.

"Visszataszító, ahogy a tokiói kormány igyekszik elferdíteni és letagadni a történelmet" - jelentette ki a pusztán jelképes erejű képviselőházi határozat elfogadásával kapcsolatban Tom Lantos, az alsóház külügyi bizottságának elnöke. A japán kormányszóvivő szerint viszont az a sajnálatos, hogy az amerikai törvényhozás alsóháza ilyen határozatot hozott. "A múlt században számos emberjogsértés történt. Japán hozzá akar járulni ahhoz, hogy a XXI. századot megszabadítsák ezektől" - tette hozzá a Siozaki Jaszuhisza japán kormányszóvivő.

Történészek szerint a japán hódító hadsereg katonái a 30-as és a 40-es években összesen közel 200 ezer koreai, kínai és fülöp-szigeteki nőt hurcoltak el szexrabszolgának. E kényszerprostituáltak közül számosan megszenvedték a katonák durvaságát. Sokuk nemi betegséggel fertőződött meg, öngyilkos lett vagy megölték.

Japánban arra hivatkoznak, hogy a szigetország több miniszterelnöke is bocsánatot kért már a katonai bordélyok miatt. 1993-ban a tokiói kormány gondosan megfogalmazott nyilatkozatban kívánt bocsánatot kérni a történtekért, de a parlament mindmáig nem fogadta el a szöveget. Márciusban Abe Sindzo kormányfő nagy vihart váltott ki azon kijelentésével, mely szerint "nincsen egyetlen megbízható tanúvallomás" sem arra vonatkozóan, hogy valóban szexrabszolgaságra kényszerítettek volna japán katonák ázsiai nőket.

Hirdetés
Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.