A királynő letiltaná a vitatott BBC-filmet
Megpróbálja megakadályozni a róla szóló BBC-dokumentumfilm sugárzását a brit uralkodó, aki a program néhány hete közzétett, ám félrevezetőnek bizonyult előzetese után példátlan módon összeveszett a világ első számú közszolgálati műsorszórójával.
A királynő. Haragban a BBC-vel © AP |
Erzsébet királynő a képsoron teljes uralkodói díszviseletben ül Leibovitz kamerája előtt, amikor a művész illedelmesen megkéri: venné le gyémántokkal kirakott fejékét, mert az "egészen rendkívüli" díszruha úgy még jobban érvényesülne. Az uralkodó indulatosnak tűnő hangon, a fotós szavába vágva utasítja ezt vissza, majd úgy tűnik, mintha a királynő egy folyosón, dúlva-fúlva, idő előtt távozna a fotózásról, odavetve a vele tartó udvarhölgynek, hogy nem hajlandó semmit sem változtatni viseletén.
Kiderült azonban, hogy ez félrevezető beállítás, mivel a jelenet nem a fotózás után, hanem előtte készült, és valójában azt mutatja, amint a királynő éppen a fotózáshoz berendezett szoba felé tart a Buckingham-palotában, és nem onnan távozik. Ezek szerint a képsoron Erzsébet az udvarhölgyet utasítja rendre valamiért, és nem a Leibovitzcal történt nézeteltérésére utalt szavaival.
Mindezt a BBC is elismerte, és több mint 80 éves fennállása során először megkövette a brit uralkodót.
A Mail on Sunday értesülése szerint azonban a Buckingham-palotának ez kevés. A konzervatív irányultságú vasárnapi brit tömeglap úgy tudja: jóllehet a BBC biztosította a királynőt, hogy a film végső változata az eseménysor tényleges időrendjéhez hűen fogja tükrözni a kérdéses jelenetet, az udvar most már nem bízik ebben, és követeli a sugárzás törlését.
A lap bennfentes forrásai szerint az ügyben "magas hőfokon izzó háttérvita zajlik" a BBC és a Buckingham-palota között. A BBC a Mail on Sunday megkeresésére csak annyit közölt, hogy folyik a vizsgálat a történtek felderítése végett, és amíg ez le nem zárul, nem lenne helyénvaló semmilyen kommentár.
A helyzetet súlyosbítja, hogy nem ez az egyetlen olyan botrány az utóbbi időben, amely megingatni látszik a BBC világszerte kikezdhetetlennek tartott etikai normáit és megbízhatóságát. A cég nem egészen két hete felfüggesztette tévé- és rádióállomásai összes betelefonálós vetélkedőműsorának sugárzását, valamint világhálós interaktív vetélkedőit, miután kiderült: többször előfordult a kvízműsorok eredményeinek meghamisítása, egyebek mellett úgy, hogy az egyes programok stábjának tagjai a vetélkedő részvevőjének adták ki magukat élő adásban, és "megnyerték" az adott feladványt.
A botránysorozatot követő drákói intézkedések részeként nem kevesebb mint 16 500 BBC-alkalmazottat irányítottak továbbképzésre, emellett felkértek több száz, az érintett területeken szerkesztői beosztásban dolgozó munkatársat, hogy "egyelőre lépjenek vissza" feladatuk ellátásától.