2007. március. 03. 17:05 MTI Utolsó frissítés: 2007. március. 03. 17:09 Világ

Előzetesen cenzúrázták a BBC-t

Bírósági végzéssel tiltatta le a brit főügyész a BBC tévé új feltáró riportfilmjét, amely a kormányzó Munkáspártnak nyújtott, állítólag nemesi kiváltságokkal jutalmazott titkos magánhitelek ügyéről közölt volna értesüléseket.

Blair. Csillagok, csillagok
© AP
Lord Goldsmith, aki nem elsősorban fővádlói, hanem főleg kormányzati jogi főtanácsadói tisztséget lát el, az utolsó pillanatban harcolta ki a legmagasabb angol-walesi bírói fórumnál, a Királyi Igazságügyi Ítélőtáblánál a műsort letiltó végzést.

A dokumentumfilmet péntek éjjel sugározta volna a BBC One, a brit közszolgálati tévé egyes csatornája, a program helyett azonban csak egy közleményt olvastak fel, amely tényszerűen ismertette a bírói tiltást. A tévétársaság kommünikéje ugyanakkor azt is leszögezte, hogy a BBC szerint a műsor levetítése közérdeket szolgált volna.

URLguru

További hasznos weblapokat szeretne a témában? Esetleg Ön osztana meg másokkal érdekes linkeket? Kattintson az URLguru.hu oldalra!

Lord Goldsmith hivatala a Scotland Yarddal közösen kiadott nyilatkozatban azt közölte, hogy a film tartalma károsan befolyásolta volna a folyamatban lévő vizsgálatot. A közlemény hangsúlyozta, hogy a tiltó végzést nem a kormány, hanem a rendőrség kérésére eszközölte ki a főügyészi hivatal.

Az egy éve folyó vizsgálat a Skót Nemzeti Párt egyik képviselőjének tavalyi panasza nyomán kezdődött. Ennek alapja az az értesülés volt, hogy a Labour a 2005-ös választási kampány előtt bejelentés nélkül 14 millió fontos (5,4 milliárd forintos) kölcsönt vett fel vagyonos adományozóktól. Ez ugyan önmagában nem törvénybe ütköző, a kampányt hitellel támogatók közül azonban többet a kormány nemesi rangra és felsőházbeli tagságra javasolt, a kiváltságok pénzért történő osztogatását pedig több mint nyolcvan éve törvény tiltja.

Az ügyben Tony Blair kormányfőt is meghallgatta a Scotland Yard, mégpedig két ízben. Az első meghallgatás december közepén, a második január végén volt; a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal hangsúlyos közleményei szerint Blair mindkét alkalommal tanúként és nem gyanúsítottként válaszolt a vizsgálatot végző rendőrök kérdéseire.

A második meghallgatás után azonban - immár másodszor - őrizetbe vették Lord Michael Levyt, Tony Blair személyes szoros politikai szövetségesét az igazságszolgáltatás munkájának akadályozására szőtt összeesküvés gyanúja címén.

A főrend, aki a hatvanas években a brit pop egyik vezető menedzsere volt, jelenleg a Munkáspárt fő pénzgyűjtő személyisége az üzleti világban; feladata a pártadományok és -hitelek megszervezése s a kapcsolattartás a támogatókkal. Emellett Tony Blair félhivatalos közel-keleti tárgyaló megbízottjaként és közvetítőjeként is tevékenykedik.
Hirdetés