2007. január. 31. 08:44 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 31. 08:44 Világ

A Scotland Yard őrizetbe vette Blair pénzgyűjtőjét

Őrizetbe vette a Scotland Yard kedden este Lord Michael Levyt, Tony Blair brit miniszterelnök személyes kampánypénz-felhajtó megbízottját és szoros politikai szövetségesét a kormányzó Munkáspártnak nemesi kiváltságok fejében nyújtott titkos magánhitelek ügyében, amelynek vizsgálata során már Blairt is kihallgatták.

 A Munkáspárt a brit sajtót tavaly nyáron elöntő beszámolók szerint a 2005-ös választási kampány előtt bejelentés nélkül 14 millió fontos (5,4 milliárd forintos) kölcsönt vett fel vagyonos adományozóktól. Jóllehet ez önmagában nem törvénybe ütköző, a kampányt hitellel támogatók közül azonban többet a kormány nemesi rangra és felsőházbeli tagságra javasolt.

Az ügyben kezdett rendőrségi vizsgálat alapja az a 82 évvel ezelőtt hozott törvény, amely tiltja, hogy a mindenkori brit kormány pénzért nemesi és egyéb rangokat, kiváltságokat osztogasson.

Nagy-Britanniában a politikai pártok nem részesülnek állami támogatásban; a pártfinanszírozás döntően adományokból történik, elvileg szigorú átláthatósági szabályok alapján.

A 62 éves Lord Levyt a Scotland Yard kedd esti bejelentése szerint az igazságszolgáltatás munkájának akadályozására szőtt összeesküvés gyanúja címén vették őrizetbe, majd óvadék ellenében szabadlábra helyezték.

A főrend, aki a hatvanas években a brit pop egyik vezető menedzsere volt, jelenleg a Munkáspárt fő pénzgyűjtő személyisége az üzleti világban; feladata a pártadományok és -hitelek megszervezése, és a kapcsolattartás a támogatókkal. Emellett Tony Blair félhivatalos közel-keleti tárgyaló megbízottjaként és közvetítőjeként is tevékenykedik.

Lord Levyt, akit pártkörökben csak Lord Cashpoint, azaz Lord Pénzautomata néven emlegetnek, már tavaly nyáron is - hatalmas belpolitikai és sajtófeltűnést keltve - őrizetbe vették, de akkor még nem fogalmaztak meg ellene konkrét gyanúsítást.

A keddi őrizetbe vétel indokául felhozott gyanú - az igazságszolgáltatás akadályozására szőtt összeesküvés - azonban súlyos bűncselekmény az angol-walesi törvények alapján, és elkövetőjét komoly börtönbüntetéssel sújthatják.

Az ügy keltette politikai vihar villámai egyre közelebb csapkodnak Blairhez. Két hete - szintén az igazságszolgáltatás akadályozásának gyanújával - őrizetbe vették Ruth Turnert, a Downing Street-i miniszterelnöki hivatal pártkapcsolati főtanácsadóját is, aki szintén Tony Blair egyik legközelebbi munkatársa.

December közepén magát a kormányfőt is meghallgatták, de a Downing Street annak idején erőteljesen hangsúlyozta, hogy Blairnek a meghallgatás előtt "nem olvasták fel jogait" - vagyis az angolszász rendőrségi eljárási rend alapján nem gyanúsítottként hallgatták ki -, és a kétórás meghallgatáson ügyvéd sem volt jelen.

Több mint nyolc évtized óta most történt meg először, hogy hivatalban lévő brit miniszterelnököt korrupciós ügyben rendőrségi meghallgatásnak vetettek alá.

Legutóbb, a húszas években David Lloyd George-ot hallgatták ki, ugyancsak pénzért árult kiváltságok gyanújával. Az az ügy vezetett el ahhoz az 1925-ben elfogadott törvényhez, amely tiltja, hogy a kormány pénzbeli juttatások fejében nemesi rangot és egyéb kiváltságokat adományozzon, és amelynek alapján a mostani vizsgálat is folyik.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.