2006. szeptember. 06. 11:41 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 08. 08:24 Világ

Veheti a betyárbútort Tony Blair

Jövő júliusban távozik posztjáról Tony Blair brit kormányfő – írta a szerdai The Sun. Más lapértesülések szerint azonban ez már sokkal korábban is megtörténhet, sőt Blair saját pártjának számos képviselője lázadással is fenyegetőzik, ha a kormányfő nem teszi egyértelművé lemondásának dátumát.

A Blair házaspár. Agyő?
© AP
A The Sun, az általában igen jól tájékozott, legnagyobb brit tömeglap exkluzívként jelölt szerdai beszámolójában azt írta: Blair első lépésként május 31-én a Munkáspárt éléről távozik, majd miután a Labour csaknem nyolchetes jelölési folyamat eredményeként új vezetőt választ, július 26-án, a parlament nyári ülésszakának végén hivatalosan bejelenti II. Erzsébet királynőnek, hogy lemond miniszterelnöki tisztségéről is.

Blair a május 31-ei távozással még megünnepelhetné hatalomra kerülésének 10. évfordulóját.

A szerdai The Times szerint azonban léteznek más, a miniszterelnök ennél sokkal előbbi távozását célzó forgatókönyvek is. A vezető londoni napilap "komolynak" nevezi például azt a változatot, amely szerint Blair időben lemond ahhoz, hogy a májusi walesi és skóciai helyhatósági választásokra már utódja ülhessen a kormányfői székben.

A lap tudni véli azt is, hogy "mintegy száz" munkáspárti képviselő ultimátumot készül intézni Blairhez, miszerint a kormányfő erősítse meg személyesen, hogy jövőre távozik. Erre a képviselők szerint azért van szükség, hogy Blair elkerülhesse a megbuktatására irányuló lázadást.

Az 1997 májusa óta hatalmon lévő munkáspárti miniszterelnök közeli távozásáról szóló - immár sokadik - találgatást Blair saját hétvégi sajtónyilatkozata indította el. A kormányfő a szombati The Timesnak azt mondta: a Munkáspárt szeptember végi, manchesteri éves kongresszusán sem fogja bejelenteni, hogy mikor adja át utódjának a kormányrudat, annak ellenére sem, hogy sokan ezt "megszállottan" követelik tőle.

Tony Blair egyébként már sokkal korábban, maga készítette elő akaratlanul is ezt a helyzetet. A kormányfő – aki a brit baloldal történetében rekordot felállítva egymás után három választást nyert meg – már hónapokkal a legutóbbi, tavaly májusi parlamenti választások előtt, a brit belpolitika történetében példátlan módon bejelentette, hogy negyedszerre már nem ő kívánja választási csatába vezetni a pártot.

Sem akkor, sem azóta nem közölte azonban távozásának valószínű időpontját, találgatások nem csillapodó özönét indítva el arról, hogy mikor adja át a helyét a mindenki által tényszerűen utódjelöltjének tekintett Gordon Brown pénzügyminiszternek.

Blair kormányát és korábban példátlan személyes népszerűségét az iraki háborút kísérő, majd a későbbi, belpolitikai jellegű botrányok alaposan kikezdték, ennek ellenére a Labour még jelentős többséggel megnyerte a tavalyi parlamenti választásokat. Általános vélekedés szerint ugyanakkor Tony Blair számára a vég kezdetét az idei májusi angliai helyhatósági választásokon elszenvedett súlyos Labour-vereség jelentette. A Munkáspárt a tavaszi önkormányzati megmérettetésen 26 százalékos, az ellenzéki Konzervatív Párt 40 százalékos szavazati arányt ért el. A Munkáspártot még az örök harmadik, a Liberális Demokrata Párt is megelőzte 27 százalékos eredményével.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.