Günter Grass képmutatással vádolta Blairt és Busht
Günter Grass német irodalmi Nobel-díjas "képmutatással" vádolta George Bush amerikai elnököt és Tony Blair brit miniszterelnököt a berlini PEN-tanácskozáson.
A bádogdob és más művek szerzője a 72. Nemzetközi PEN-Kongresszuson kedden elmondott beszédében a két politikust azokhoz a papokhoz és misszionáriusokhoz hasonlította, "akik megáldották a fegyvereket, és a szentírással együtt a halált vitték el távoli országokba".
A szociáldemokrata kötődésű Grass az "Írni egy békétlen világban" mottóval folyó PEN-tanácskozáson azzal is vádolta az Egyesült Államokat, hogy "tenyésztette" a terrorizmust, most pedig fegyveres erővel le akarja győzni. Washington "lator államoknak" minősít diktatúrákat, s ezzel csak a "fundamentalista hatalmi szerkezetet" szilárdítja. "Politika ennél ostobább és veszélyesebb már nem is lehet" - jelentette ki a nagytekintélyű író.
A múlt század húszas éveiben alapított nemzetközi írószervezet, a Nemzetközi Pen Club húsz év óta először tart ismét nagy tanácskozást német földön. A súlyponti témák között ezúttal Afrika, az üldözött írók, a cenzúra és a véleményszabadság elfojtása szerepel. A meghívottak között van a szintén Nobel-díjas dél-afrikai Nadine Gordimer, valamint a magyar Nádas Péter, a svéd Per Olov Enquist és az orosz Viktor Jerofejev is.
A tanácskozás keddi hivatalos megnyitóján felszólaló Horst Köhler német államfő méltatta az íróknak a kelet- és közép-európai rendszerváltásokban játszott szerepét. "Az ember szabadsága a szó és az irodalom szabadságán mérhető le" - mondta a 80 országból érkezett mintegy 450 résztvevő előtt a szövetségi elnök.