Tízezrek tüntettek Prágában a kormány reformtervei ellen
Tízezrek tüntettek szombaton Prága központjában a cseh kormány reformtervei ellen. A Cseh-Morva Szakszervezetek Konföderációja (CMKOS) által összehívott országos tiltakozó akcióra a Vencel téren került sor.
A szakszervezetek szerint nem reformokról, hanem megszorító intézkedésekről van szó, amelyek célja a pénzbehajtás és hasznot csak a leggazdagabb rétegeknek hoznak. „Nem reformokról, hanem az alacsonyabb, illetve a közepes jövedelmű rétegek meglopásáról van szó. Az úgynevezett reformok csak a felső tízezernek hoznak hasznot” – jelentette ki Milan Stech, szakszervezeti vezető. A kormánypolitika elleni tüntetést a két ellenzéki párt – a szociáldemokraták és a kommunisták – is támogatták.
A Mirek Topolánek vezette jobbközép kormány május végén terjesztette a képviselőház elé az adórendszert, a szociális juttatások rendszerét, valamint az egészségügyet érintő intézkedéscsomagját. A kormány szerint a megszorító intézkedésekre az államkassza egyre növekvő hiánya miatt feltétlenül szükség van.
A kabinet egyebek között azzal számol, hogy január elsejétől bevezeti a 15 százalékos egykulcsos személyi jövedelemadót, amelyet azonban nem a szokásos bruttó, hanem az úgynevezett szuperbruttó bérből számítanának ki (bruttó bér plusz a munkaadó által fizetett egészség- és társadalombiztosítás), s a kedvezményes forgalmi adót ötről kilenc százalékra emeli, az egészségügyben bevezeti a vizitdíjat, receptdíjat, kórházi napidíjat, s fizetni kell majd a mentőszolgálatok igénybevételéért is, míg a szociális juttatásokat, támogatásokat jelentősen megnyirbálnák.
A parlament első olvasatban a múlt héten megszavazta ugyan a reformcsomagot, de a második körben úgy az ellenzék, mint a javaslatok koalíción belüli kritikusai is számos módosítást terveznek keresztül vinni.
A szakszervezetek szintén kidolgozták saját módosító javaslataikat, amelyeket a héten megküldtek úgy a kormánynak, mint az alsóház mind a 200 képviselőjének.
„Felszólítjuk a képviselőket, hogy véleményünket az intézkedéscsomagról vegyék figyelembe. Több millió ember véleményét képviseljük” – szögezte le Stech.
Mirek Topolánek azzal érvel: az utóbbi években túlságosan megugrottak az állami kiadások, veszélyeztetik az államháztartás egyensúlyát, s a bejelentett intézkedések célja alapvetően a költekezés megállítása és az egyensúly fokozatos visszaállítása 2010-ig.