2007. április. 20. 10:43 Utolsó frissítés: 2007. április. 20. 10:36 Világ

Topolánek kormányfőnél tiltakoznak a cseh arisztokraták

Tiltakozó levelet küldött Mirek Topolánek cseh miniszterelnöknek egy tucatnyi volt arisztokrata, akik visszakövetelik a második világháború után Csehország területén elkobzott vagyonát, s azt állítják, hogy jogaik érvényesítésének megakadályozására törvénytelen és elfogadhatatlan eszközöket használ a cseh rendőrség.

A cseh médiák által idézett levélben az arisztokraták arra panaszkodnak, hogy még a korábbi szociáldemokraták által vezetett kormány idején a rendőrség állítólag felsőbb megrendelésre egy Majetek (Vagyon) fedőnevű különleges alakulatot hozott létre, amelynek feladata ellenőrizni az arisztokraták kárpótlási kérelmeinek jogosságát, illetve olyan tények, dokumentumok után kutatni, amelyek ezt megakadályozhatnák.

Az arisztokraták felszólították a kormányfőt, Ivan Langer belügyminisztert és Jirí Pospísil, igazságügyi minisztert, hogy tegyenek lépéseket ennek a gyakorlatnak a felszámolására. A miniszterek a levelet nem kommentálták azt állítván, hogy még nem kapták meg.

A levél aláírói szerint elfogadhatatlan, hogy egy magát jogállamnak minősítő országban, mint Csehország, csak azért diszkriminálják őket, mert a múltban az arisztokráciához tartoztak. Az arisztokrácia kiváltságait a csehszlovák állam mindjárt megalakulása után (1918) megszüntette, s a címek használata máig tilos.

A rendőrség az államügyészekkel együttműködve számos esetben bűnözőknek próbálta beállítani a volt arisztokratákat és jogi képviselőiket, továbbá a bíróságokon hamis "bizonyítékokkal" rukkolt elő az arisztokraták ellenében, míg a bíróságok meg sem próbálkoztak meggyőződni ennek ellenkezőjéről – írják a volt arisztokrata családok – Kinsky, Valderode, Salma, Colloredo-Mansfeld és mások – képviselői.

A prágai médiák szerint az akcióba a cseh titkosrendőrség, sőt a felderítés is bekapcsolódott, s több esetben külföldön őrzött dokumentumokat próbáltak megszerezni. A hatóságok állítólag gyakran törvénytelenül lehallgatták az arisztokraták védőinek, jogi képviselőinek a telefonbeszélgetéseit is.

Csehországban a kárpótlás visszamenőleges időhatára 1948. február 25., a kommunista hatalomátvétel napja. Az arisztokraták vagyonát alapvetően a korábbi években és a legtöbb esetben a hírhedt Benes-dekrétumok alapján kobozták el, amelyeket a mai cseh államhatalom is szentnek és sérthetetlennek tart. Ezt néhány éve egy közös parlamenti nyilatkozat is megerősítette, amelyet az összes mérvadó cseh politikai párt elnöke aláírt. Mindezek ellenére a kilencvenes évek első felében több egykori arisztokrata család is visszakapta vagyonát, ha valamilyen módon bizonyítani tudta, hogy a múlt század első felében nem veszítette el csehszlovák állampolgárságát és a II. világháború idején nem folytatott csehszlovák ellenes tevékenységet.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.