2007. április. 09. 11:45 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 09. 10:40 Világ

Asz-Szadr síita híveinek tömegtüntetése Bagdadban

A külföldi csapatok távozását követelte Irakból az a több ezer síita tüntető, akik hétfőn, a Huszein-diktatúra megdöntésének négyéves évfordulóján érkeztek a dél-iraki Nedzsefbe, Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok előző napi felhívásának eleget téve.


A tüntetők végigvonultak a Bagdadtól 160 kilométernyire délre fekvő síita szent város utcáin, iraki zászlókat lengettek, s azt skandálták: "Nem, nem Amerikára, igen, igen Muktadára". A levegőben röplapok szálltak, rajtuk a szöveggel: "Távozzanak a megszállók Irakból".
    
Arról nem érkezett hír, hogy maga Szadr megjelenik-e az általa meghirdetett Amerika-ellenes nagygyűlésen. A fiatal politikus-hitszónok hónapok óta nem mutatkozott a nyilvánosság előtt. Hívei tagadják azt az amerikaiak által hangoztatott gyanút, amely szerint az imám Iránba menekült, hogy ott vészelje át az általa irányított félkatonai alakulat, a Mehdi hadserege elleni akciót, amely három napja zajlik a Nedzseftől 50 kilométerre keletre fekvő Díváníja körzetében. Szadr fegyvereseit hibáztatják az iraki síita és szunnita felekezet közötti viszály elmérgesedéséért.
    
Szadr, akinek mozgalma adja az iraki kormánykoalíció parlamenti képviselőinek negyedét, vasárnapi felhívásában az amerikaiakkal való együttműködés megszakítására buzdította az iraki fegyveres erőket.
   
Bagdadban hétfő hajnalban, Szaddám Huszein diktátor uralma megdöntésének negyedik évfordulójára, biztonsági megfontolásokból a gépjárművekre elrendelt huszonnégy órás közlekedési tilalom lépett életbe.
   
A hét végén tíz amerikai katona esett el, s csak vasárnap 23 polgári személy lelte halálát erőszakos cselekményekben az arab országban.
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.