Megint az USA a feketebárány a G8-ak környezetvédelmi ülésén
A világ nyolc vezető ipari országának (G8) környezetvédelmi minisztere Potsdamban a hét végén munkaterv kialakításán dolgozott a G8 júniusi csúcskonferenciájára és a beszámolók szerint gyakorlatilag egyedül az Egyesült Államok mutatott ellenállást a közös elképzelések kialakításában: elsősorban a széndioxid-kibocsátás csökkentésére vonatkozó tervet, egy a kibocsátási jogokkal folyó kereskedési rendszert ellenzett.
A tanácskozás konkrétabb terveket szeretne meghatározni a környezet és a természet védelmére, különös tekintettel arra, hogy a G8 majdani csúcsértekezletén a német elnökség, s nevezetesen Angela Merkel kancellár a napirend első helyére szeretné tenni a környezetvédelmi témákat.
Sok szén-dioxid kis helyen is elfér |
A konkrét célokat azonban a japán és a kanadai környezetvédelmi miniszter szerint is a 2012-től szóló időszakra az Egyesült Államokkal, Kínával és Indiával közösen kell meghatározni. Kína azonban egyelőre éppen az Egyesült Államok visszautasítására hivatkozva nem kívánja konkrét kibocsátás-csökkentési tervekbe elkötelezni magát. A kínaiak azt szeretnék, ha a fejlett ipari államok átadnák részére a fejlett környezetvédelmi technológiákat, mert ugyan erről sokat lehet hallani, de ténylegesen ezen a téren szinte semmi nem történt.
Minden esetre most Potsdamban is egyetértés látszik kialakulni abban, hogy mely tényezők az előidézői a globális klímaváltozásnak és ezen belül abban is, hogy ezért elsősorban az emberiség tehető felelőssé. Környezetvédelmi szervezetek szerint a mostani környezetvédelmi G8-cal elsősorban az a probléma, hogy egyelőre adós maradt üzenete elküldésével, mennyire is halaszthatatlan a klímaváltozás problémájának megoldása.